Związek Banków Polskich konta frankowicze

zbp

Związek Banków Polskich ma w planach spotkanie z szefami partii odnośnie ustawy proponującej rozwiązanie dla osób zadłużonych kredytem hipotecznym w walucie obcej. Przedstawiciele ZBP chcą również porozmawiać o tym z prezydentem Andrzejem Dudą. Zdaniem bankowców, rozwiązanie zaproponowane w ustawie może negatywnie wpłynąć na kredytowanie gospodarki.

Pomimo, że ustawa została poparta przez większość parlamentarną, to szef Związku Banków Polskich chce przedyskutować ją ponownie. Banki obawiają się o swoją sytuację finansową, związaną z redukcją zadłużenia pechowych kredytobiorców. Realny powód przedstawiciele banków przysłaniają innym argumentem. Twierdzą oni, że rozwiązanie będzie miało zły wpływ na całą polską gospodarkę powiązaną z kredytami bankowymi. Dążą do obustronnego porozumienia, które ma wypracować najbardziej optymalne rozwiązanie dla frankowiczów. Szef ZBP podkreśla, że według specjalistów zaproponowana ustawa jest niezgodna z konstytucją.

Banki starają się argumentować swoje stanowisko również dobrem ich klientów. Szef ZBP uważa, że osoby o wysokiej zdolności kredytowej i stabilnej sytuacji finansowej powinny być wykluczone z możliwości skorzystania z obniżki zadłużenia. Ograniczenie liczby osób mogących skorzystać z dobrodziejstw ustawy ma pozwolić na uniknięcie ewentualnych procesów oraz roszczeń prawnych pomiędzy bankiem a klientami. Banki miałyby kwestionować obniżenie wysokości kredytu u klientów z uwagi na to, że rozwiązanie jest z założenia niekorzystne dla jednej ze stron porozumienia (banków).

Kolejnym argumentem jest sytuacja na giełdzie. Od czasu, kiedy SLD wprowadziło poprawkę, która powiększa grono osób mogących skorzystać z proponowanego rozwiązania, akcje banków gwałtownie spadły. Spadek był wyjątkowo duży i wynosił od kilkunastu do ponad 20 procent.
Samo spotkanie Związku Banków Polskich z szefami klubów parlamentarnych oraz prezydentem miałoby na celu ponowne omówienie ustawy oraz jej ewentualnych skutków. Bankowcy podkreślają, że dążą do optymalnego rozwiązania, które weźmie pod uwagę bilans zysków i strat obu stron.

Tagi: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.