Zmodyfikowany banknot 200 zł już w obiegu

Źródło: nbp.pl

W piątek do obiegu wszedł nowy banknot o nominale 200 zł. Jest to zmodyfikowana wersja znanego nam projektu, korzystająca z nowoczesnych systemów zabezpieczających oraz ułatwień dla osób niewidomych. Niezmienny pozostał projekt graficzny autorstwa Andrzeja Heidricha, przedstawiający Zygmunta I Starego.

Na nowym banknocie zamieszczono dodatkowe elementy mające na celu odpowiednie zabezpieczenie nominału przed fałszerstwem. Należy do nich między innymi nitka okienkowa, która cechuje się zmiennością optyczną – jej poszczególne fragmenty zmieniają kolory ze złotego na zielony, a wykorzystany wzór szachownicy porusza się w dwóch płaszczyznach. Podobnie zachowuje się królewski symbol, który zmienia barwy, a jego tylna część prezentuje opalizujący ornament.

Narodowy Bank Polski podkreśla, że projekt graficzny nie został zmieniony. Zastosowano w nim jedynie nowe systemy zabezpieczeń, dzięki którym łatwo odróżnić dwie wersje nominału już na pierwszy rzut oka. Zmodyfikowany został również znak wodny – podczas oglądania nowej dwustuzłotówki pod światło zobaczymy już nie tylko wizerunek władcy, ale też samo oznaczenie nominału. Unowocześniony został też tzw. znak recto-verso – kształt korony jest zauważalny po obu stronach banknotu. Widoczne jest rozjaśnienie banknotu z jednej strony, która nie została zadrukowana. Na duże ułatwienie mogą liczyć osoby niedowidzące i niewidome. Przy krótszych krawędziach nominału zamieszczono dziesięć ukośnych pasów, przypominających te zastosowane w przypadku wspólnej europejskiej waluty. Zmieniono również charakterystyczny trójkąt geometryczny, który tym razem wykorzystuje drobne kółka, wyraźnie wyczuwalne w dotyku.

NBP poinformowało również, że poziom fałszerstwa pieniędzy w Polsce jest obecnie niski. Na milion banknotów przypada bowiem jedynie 6-7 sfałszowanych egzemplarzy. Wprowadzenie modyfikacji w poszczególnych nominałach jest odpowiedzią na postęp technologiczny, który sprzyja oszustom. Nowe systemy pozwolą zabezpieczyć naszą rodzimą walutę na najbliższe lata. Ponadto, wprowadzanie unowocześnionych nominałów jest wdrażane płynnie i nie powoduje problemów i niedoborów w obrocie fizycznym pieniądzem. Nowe wersje są wydawane w zamian za egzemplarze uszkodzone i zniszczone. Zmodernizowane banknoty stanowią już 40% wszystkich nominałów będących w obiegu, a większość Polaków wyraża zadowolenie z ich wersji.

Co ciekawe, Narodowy Bank Polski planuje już wprowadzenie nowego nominału 500 zł. Celem takiego działania jest obniżenie kosztów emisji banknotów oraz łatwiejsze zarządzanie zapasami gromadzonymi przez NBP. Nowy nominał będzie kontynuował serię „Władcy Polski” i przedstawiał króla Jana III Sobieskiego, stanowiąc chronologiczną spójność z funkcjonującymi banknotami. Na nominał 500 zł będziemy musieli jednak poczekać przynajmniej do 2017 roku.

Przypominamy, że banknoty o nominałach niższych niż 200 zł zostały już zmodernizowane, a ich ilość w obiegu jest coraz większa.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.