Zmiany w RPP i w nadzorze finansowym

W USA trwa seria debat kandydatów na prezydenta. Poznajemy szczegóły jednolitego podatku oraz kto za to zapłaci. Marek Chrzanowski złożył dymisję z RPP. NBP ma przejąć pod swoje skrzydła KNF.

W USA trwa seria debat prezydenckich

Na razie odbyły się dwie debaty - po jednej kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta. Szczególnie dziwna sytuacja panuje obecnie w obozie Republikanów, gdzie kandydat na wiceprezydenta tonuje wypowiedzi głównego kandydata. Wypadł on bardzo dobrze w debacie, jednakże widać, że poglądy obydwu panów w ważnych kwestiach potrafią się różnić. Pomimo wygranej debaty przez Republikanów nie widać wyraźnej zmiany sondaży. Rynki obecnie czekają na niedzielną debatę Clinton-Trump.

Jednolity podatek

Znamy pierwsze założenia jednolitego podatku. Osoby zarabiające pensję minimalną mają płacić stawkę poniżej 30%. To o około 10% mniej niż obecnie przy opłacaniu wszystkich składek. Ponieważ nawet w budżecie tego rządu pieniądze nie biorą się znikąd, od razu pojawiła się informacja, że osoby zarabiające powyżej 100 tysięcy złotych rocznie brutto zapłacą większe podatki. Pozostaje pytanie o ile osoby te muszą zapłacić więcej podatku by zrekompensować niższą stawkę dla najgorzej zarabiających.

Zmiany w RPP

Marek Chrzanowski złożył rezygnację z zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej. Nowy członek będzie znany najprawdopodobniej w ciągu miesiąca, gdyż taki czas przewiduje regulamin Senatu na składanie kandydatur. Dla rynków informacja ta jest na razie w miarę neutralna. Istotne będzie jednak to kto będzie jego następcą. Jeżeli będzie to osoba dążąca do podwyżki stóp procentowych powinno to wspierać złotego. Gdyby kandydat ten z kolei opowiadał się za luzowaniem polityki pieniężnej i nadmuchiwaniem gospodarki tanim kredytem byłby to sygnał osłabiający rodzimą walutę.

KNF podlegać będzie pod NBP?

Coraz popularniejsza w rządzie jest koncepcja by nadzór finansowy trafil do NBP. Nieznana jest na razie formuła prawna całego zajścia oraz to czy przeniesiony zostanie tylko nadzór nad bankami czy cały KNF. W październiku kończy się kadencja obecnego prezesa KNF, zatem jest to czas kiedy mogą się podziać w tej instytucji ważne zmiany. Jak wpływa to na notowania złotego? To zależy jak będzie działał nadzór w nowej postaci. Jak wielokrotnie widzieliśmy zaufanie do krajowego systemu walutowego jest ważnym elementem kształtującym siłę waluty.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 13:30 - Unia Europejska - protokół z posiedzenia EBC,
 • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.