W USA trwa seria debat kandydatów na prezydenta. Poznajemy szczegóły jednolitego podatku oraz kto za to zapłaci. Marek Chrzanowski złożył dymisję z RPP. NBP ma przejąć pod swoje skrzydła KNF.
W USA trwa seria debat prezydenckich
Na razie odbyły się dwie debaty - po jednej kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta. Szczególnie dziwna sytuacja panuje obecnie w obozie Republikanów, gdzie kandydat na wiceprezydenta tonuje wypowiedzi głównego kandydata. Wypadł on bardzo dobrze w debacie, jednakże widać, że poglądy obydwu panów w ważnych kwestiach potrafią się różnić. Pomimo wygranej debaty przez Republikanów nie widać wyraźnej zmiany sondaży. Rynki obecnie czekają na niedzielną debatę Clinton-Trump.
Jednolity podatek
Znamy pierwsze założenia jednolitego podatku. Osoby zarabiające pensję minimalną mają płacić stawkę poniżej 30%. To o około 10% mniej niż obecnie przy opłacaniu wszystkich składek. Ponieważ nawet w budżecie tego rządu pieniądze nie biorą się znikąd, od razu pojawiła się informacja, że osoby zarabiające powyżej 100 tysięcy złotych rocznie brutto zapłacą większe podatki. Pozostaje pytanie o ile osoby te muszą zapłacić więcej podatku by zrekompensować niższą stawkę dla najgorzej zarabiających.
Zmiany w RPP
Marek Chrzanowski złożył rezygnację z zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej. Nowy członek będzie znany najprawdopodobniej w ciągu miesiąca, gdyż taki czas przewiduje regulamin Senatu na składanie kandydatur. Dla rynków informacja ta jest na razie w miarę neutralna. Istotne będzie jednak to kto będzie jego następcą. Jeżeli będzie to osoba dążąca do podwyżki stóp procentowych powinno to wspierać złotego. Gdyby kandydat ten z kolei opowiadał się za luzowaniem polityki pieniężnej i nadmuchiwaniem gospodarki tanim kredytem byłby to sygnał osłabiający rodzimą walutę.
KNF podlegać będzie pod NBP?
Coraz popularniejsza w rządzie jest koncepcja by nadzór finansowy trafil do NBP. Nieznana jest na razie formuła prawna całego zajścia oraz to czy przeniesiony zostanie tylko nadzór nad bankami czy cały KNF. W październiku kończy się kadencja obecnego prezesa KNF, zatem jest to czas kiedy mogą się podziać w tej instytucji ważne zmiany. Jak wpływa to na notowania złotego? To zależy jak będzie działał nadzór w nowej postaci. Jak wielokrotnie widzieliśmy zaufanie do krajowego systemu walutowego jest ważnym elementem kształtującym siłę waluty.
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Dodaj komentarz