Złoty odrabia straty

pixabay.com

Złoty kontynuuje umacnianie się. Powodem ruchu jest spadająca rentowność obligacji polskich. Kolejne sondaże sugerujące, że Wielka Brytania pozostanie w UE. Moody’s dostrzega ryzyka dla PKO BP.

Wczorajszy dzień utrzymał dobrą postawę rodzimej waluty. Złotówka pomimo przejściowej korekty w dalszym ciągu umacniała się. W rezultacie euro staniało poniżej 4,40, a frank spadł poniżej 4,05 zł. Powodów obecnej słabości złotego oraz jego umocnienia jest wiele. Oprócz strachu przed Brexitem, którym ostatnio tłumaczy się wiele na rynkach, warto zwrócić uwagę na polskie obligacje. Ich rentowność, po dołku na poziomie 2,8% w marcu, podobnie jak w styczniu tego roku, gdzie mieliśmy poprzednie maksima kursowe, przekroczyła 3,2%. Co to oznacza? W skrócie podmiot chcący trzymać 10-letnie obligacje w marcu zadowalał się zyskiem 2,8%. Z kolei kalkulując ostatnie ryzyka inwestorzy chcieli zarabiać na polskich obligacjach niemal pół procenta rocznie więcej. Oprocentowanie to jest premią za zaangażowanie kapitału oraz ryzyko niespłacenia zobowiązań. Rynki wyraźnie uważają nową władzę za bardziej ryzykowną niż poprzednią. Nie jest jednak tak źle, jak pierwotnie sądzono, bo najwyższe rentowności długu ostatnimi czasy miały miejsce w okolicach wyborów.

Wczoraj opublikowano kolejne cztery sondaże na temat opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. W trzech przypadkach zwolennicy pozostania w strukturach uzyskują przewagę i to pomimo tego, że w zeszłym tygodniu te same pracownie badawcze pokazywały przewagę drugiej strony. Tylko jedna pracownia badawcza pokazał przewagę opcji Brexit, jest ona jednak mniej imponująca niż w poprzednim badaniu. Widać zatem pewną tendencję w sondażach. Otwartym pozostaje pytanie czy w ciągu ostatnich dni nie stanie się nic niespodziewanego, co znowu nie odwróci preferencji. Na szczęście ewentualne rozczarowanie związane z występami reprezentacji Anglii czy Walii w grupie podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej mamy już za sobą.

Opublikowano raport Moody’s na temat banku PKO BP. Agencja pozostawiła rating na takim samym poziomie. Nie zmienia to faktu, że instytucja ma przed sobą trudne wyzwania. Są to głównie niskie stopy procentowe połączone z kosztami regulacyjnymi oraz potencjalne przewalutowania kredytów frankowych. Pozycja banku jest jednakże na tyle stabilna, że rating nie uległ zmianie.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 11:00 - Niemcy- indeks instytutu ZEW,
  • 12:00 - Wielka Brytania - wskaźnik zamówień wg. CBI,
  • 14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 16:00 - USA - półroczny raport na temat polityki monetarnej FED.


    Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
  • Tagi: 

    Dodaj komentarz

    Filtered HTML

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Plain text

    • Znaczniki HTML niedozwolone.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
    CAPTCHA
    Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.