Złoty kontynuuje umocnienia, a Erdogan zwalnia

Kolejny z rzędu dobry dzień dla złotego. W Turcji jednym dekretem zwolniono prawie 20 000 pracowników. Minister odpowiedzialny za twardy kurs w Brexicie zrezygnował.

Złoty nadal się umacnia

Poniedziałek rozpoczął się od kolejnego zainteresowania inwestorów walutami naszego regionu. Euro kosztuje już mniej niż 4,33 zł. Kredytobiorcy walutowi, widząc franka już niemal po 3,72 zł zaczynają znów mieć powody do radości. Do minimów z początków tego roku wciąż jest jeszcze daleko, ale od szczytów z zeszłego tygodnia odbiliśmy się już niemal 10 groszy. Mocniej traci dolar. Od szczytów z 3,80 zł stracił już 12 groszy. Powodem jest nie tylko odbicie na złotym, ale również korekta na samym dolarze względem głównych walut. W rezultacie zmiana względem złotego jest sumą tych dwóch czynników. Funt zbliża się dzisiaj do granicy 4,90 zł.

Turcja kontynuuje represje

Po zwycięskich wyborach pojawił się kolejny wyraźny sygnał jak będzie wyglądać teraz Turcja. Dekretem prezydenckim zwolniono bowiem ponad 18 tysięcy osób. Głównie policjantów oraz wojskowych. Nie obyło się jednak bez dużej redukcji w ministerstwie sprawiedliwości, edukacji narodowej a także niemal 200 wykładowców uniwersyteckich. Decyzją zamknięto również kilkanaście organizacji, stację telewizyjną oraz trzy gazety. Podobno dekret ten ma być wstępem do zniesienia przedłużanego stanu wyjątkowego. Wydawać by się mogło, że na rynkach informacja wzbudzi panikę. Nic bardziej mylnego. Inwestorów najwyraźniej ucieszyły jasne zasady gry, bo od rana lira turecka wyraźnie zyskuje na wartości.

Minister do spraw Brexitu zrezygnował

Kolejna zmiana w brytyjskim rządzie. Theresa May od zeszłorocznych wyborów musi wymienić już szóstego ministra. Tym razem zrezygnował David Davis. Jest to jedna z ważniejszych osób dla rynków walutowych, gdyż odpowiadał za negocjacje w sprawie Brexitu. Do dymisji podał się również jego zastępca, co utrudni wyłonienie kolejnej osoby na to stanowisko. Co było powodem rezygnacji? Zdaniem obserwatorów był to konflikt pomiędzy koncepcją twardego rozwodu ze wspólnotą prezentowanego przez Davida Davisa, a miękkim Brexitem Theresy May i ministra finansów Philipa Hammonda. Jak zareagowały rynki? Inwestorzy znacznie spokojniej reagują na miękki Brexit, stąd nie może dziwić, że pomimo zawirowania na tak ważnym stanowisku funt nie tylko nie osłabił się, ale wręcz się umocnił.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów makroekonomicznych.
Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.