Wzrosty na franku

frank

Piątek minął stabilnie dla polskiego złotego. Słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki wpłynęły na wycenę głównej pary walutowej EUR/USD, która w piątek po południu wyskoczyła do poziomu 1,11 USD, po czym nastąpił powrót do poprzednich poziomów. Dzisiejszy dzień eurodolar rozpoczyna poniżej poziomu 1,10 USD, co w kwotowaniu do polskiego złotego oznacza 3,77 zł za USD/PLN. EUR/PLN rozpoczyna tydzień z poziomu 4,14 zł, frank szwajcarski 3,90 zł, natomiast funt brytyjski 5,89 zł.

Pod koniec zeszłego tygodnia dane z amerykańskiego rynku pracy, rozczarowały inwestorów i wpłynęły na kilkugodzinne zaniżenie wyceny dolara amerykańskiego. Kwartalny indeks kosztów zatrudnienia, który informuje o kosztach pracy okazał się niższy od oczekiwań (odczyt: 0,2%, oczekiwano: 0,6%, poprzednio: 0,7%).

Warto wiedzieć, że chociaż często inwestorzy pomijają ten wskaźnik, Rezerwa Federalna traktuje go bardzo poważnie, co dało się zaobserwować na wykresach dolara amerykańskiego. Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy oddalają wyczekiwaną podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, czego następstwo można było zaobserwować w piątek. Późniejsze dane z USA były już bardziej optymistyczne. Indeks Chicago PMI wyniósł 54,7 pkt, a więc wyżej od oczekiwań (50,5 pkt).

Szwajcarski Bank Centralny podał informację, że w następstwie aprecjacji franka w pierwszym półroczu, wycena aktywów zagranicznych, będąca w posiadaniu banku spadła o ponad 47 mld CHF. Informacja ta zachęciła inwestorów do zajmowania pozycji długich na franku, z nadzieją, że w obliczu i tak już wysokich kosztów, bank centralny Szwajcarii zaniecha interwencji osłabiających szwajcarską walutę.

Wszystko wskazuje na to, że powyższą informację należy traktować jako pretekst do chwilowego umocnienia CHF. W dłuższej perspektywie frank szwajcarski wydaje się zbyt przewartościowany w wycenie do polskiego złotego, co powinno przełożyć się na spadek kursu CHF/PLN w najbliższych miesiącach, co z pewnością ucieszy osoby posiadające kredyt w tej walucie.

Po raz piąty w tym roku Centralny Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Od dzisiaj podstawowa stopa procentowa w Rosji wynosi 11%, obniżka wyniosła 0,5 p.p. Od początku roku CBR obniżył poziom głównej stopy o 6 p.p. (z poziomu 17% na początku tego roku).

W dniu dzisiejszym poznamy serię wskaźników PMI. Poznaliśmy już wskaźnik dla Hiszpanii, i Szwajcarii. Wskaźnik dla Hiszpanii wyniósł 53,6 pkt (oczekiwano: 54,3 pkt), natomiast dla Szwajcarii 48,7 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 50,7 pkt.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 03.05.2015 do 03.08.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Po ostatnich ruchach w dół formacja ta jest znacznie szersza. Kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1000 - 4,1050, gdzie w ostatnich dwóch miesiącach znajdowały się ważne minima a obecnie przebiega dolne ograniczenie nowego trendu.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 04.05.2015 do 03.08.2015

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy, z którego doszło do wybicia w dół. Ku uciesze kredytobiorców można już mówić o trendzie spadkowym. Po przebiciu ważnych minimów na 3,9200, kolejnym ważnym poziomem jest 3.8450.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 03.05.2015 do 03.08.2015

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wybił się dołem z kanału wzrostowego. Opór stanowić będzie maksimum na poziomie 3,8500. Kolejnym wsparciem po wybiciu są minima na 3,7100.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 04.05.2015 do 03.08.2015

Kurs GBP/PLN wybił się dołem z kanału wzrostowego Oporem dla ewentualnych wzrostów jest ostatnie maksimum na 5,9400. W przypadków dalszych spadków najbliższym wsparciem jest Ostatnie minimum lokalne na 5,7700.

Źródło: Marcin Rogalski - dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.