Wzrost wartości rynku kantorów internetowych

pixabay.com

Eksperci twierdzą, że wartość wymiany walut w sieci stanowi około 1/5 środków, które nasi rodacy wymieniają za pośrednictwem kantorów stacjonarnych. Mogłoby się nam wydawać, że jest to niewiele, jednak biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu popularności e-kantorów możemy spodziewać się pogłębiania tego trendu. Sprzyja temu przede wszystkim upowszechnianie się internetowych usług finansowych, z których korzysta coraz większa liczba użytkowników. Istotne są również wyraźne wzrosty wymiany walut online wśród przedsiębiorców, którzy kupują walutę obcą z myślą o transakcjach z kontrahentami zza granicy.


Warto zauważyć, że jeszcze w 2014 roku obroty w branży kantorów internetowych szacowano na 20-25 miliardów złotych. Nie jest to jednak czysty zysk tego typu portali, a ilość wymienianych za ich pośrednictwem środków. Liczby te nie biorą również pod uwagę tych serwisów, które są podmiotami będącymi pod kontrolą banków.

Pomimo, że wymiana walut online nadal stanowi jedynie ok. 20% tego, co wymieniamy w kantorach stacjonarnych i wciąż mniej niż w bankach, to eksperci odnotowują systematyczne wzrosty popularności kantorów internetowych. Za taki stan rzeczy odpowiada m. in. oddalająca się perspektywa wejścia do unii walutowej (transakcje operujące euro stanowią aż 2/3 wszystkich obrotów) oraz atrakcyjność tego rozwiązania w oczach przedsiębiorców.

Nie posiadamy jeszcze oficjalnych informacji na temat obrotów na rynku kantorów internetowych w 2016 roku, jednak wielu ekspertów zauważa, że omawiany wskaźnik mógł przekroczyć aż 35 miliardów złotych! Tempo w jakim rozwija się branża e-kantorów jest zatem imponujące i może sugerować, że wraz z upływem czasu będzie to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Aby uzmysłowić naszym czytelnikom jak wysoka jest ta liczba warto zauważyć, że dziesięciokrotnie przekracza ona obrót na rynku reklamowym w Polsce. Pamiętajmy jednak, że to jedynie ilość środków poddawanych różnego rodzaju transakcjom, a nie bezpośredni zysk e-kantorów. Według badań ekspertów, średnia marża pobierana przez kantory internetowe wynosi poniżej 1%.


Najpopularniejsze kantory na rynku
Analizując branżę kantorów internetowych warto zwrócić uwagę na najlepiej prosperujące serwisy. Ich obroty mogą stanowić nawet ok. 80% wszystkich środków, które poddawane są procesom wymiany. Jak nietrudno się domyślić, do największych portali należą przede wszystkim: Cinkciarz.pl, InternetowyKantor.pl oraz Walutomat.pl (ostatnie dwa są elementami składowymi grupy Currency One). Pozostałe 20% wypełniają mniejsze e-kantory, których na rynku funkcjonuje około 40.

Za sukcesem najpopularniejszych kantorów internetowych stoi przede wszystkim ich staż. Były to pierwsze tego typu portale, a wiele osób wymieniających walutę online jeszcze w 2011 roku do dziś korzysta z tych samych serwisów. Ponadto, właściciele omawianych firm sukcesywnie inwestowali zarobione środki w dalszy rozwój usługi oraz akcje marketingowe, dzięki czemu mogli ugruntować swoją pozycję na rynku. Zdaniem ekspertów, liderzy branży mogą wraz z upływem czasu doprowadzić do takiego punktu w ich rozwoju, że będą w stanie walczyć już nie tylko w branży fintech, ale również na rynku bankowym. Wprowadzane przez nich innowacje stanowią bowiem ciekawą alternatywę przede wszystkich dla użytkowników skoncentrowanych na szybkich, internetowych rozwiązaniach, których przybywa coraz więcej.


Czy kantory internetowe wyprą placówki stacjonarne?
Wiele osób, które bacznie przygląda się wymianie walut online uważa, że w przyszłości tego typu serwisy wyprą z rynku tradycyjne kantory stacjonarne. Argumentami potwierdzającymi takie założenia jest informatyzacja już nie tylko sfery finansowej, ale całego naszego życia. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, że kantory stacjonarne przestaną istnieć z uwagi na ich internetowe odpowiedniki. Placówki tradycyjne wciąż stanowią ciekawą alternatywę, jeśli chcemy szybko uzyskać walutę obcą w gotówce. Pewne jest jednak to, że ich liczba z czasem zacznie topnieć, a coraz większa liczba klientów planujących wymianę z wyprzedzeniem przeniesie się do sieci. Rosnącą popularnością cieszyć się będą również serwisy umożliwiające dokonywanie transferów walutowych. Niskie koszty przewalutowania oraz możliwość wysłania środków za granicę niskim kosztem sprawia, że jest to rozwiązanie interesujące zarówno dla przedsiębiorców, jak i np. emigrantów zarobkowych. Co więcej, na wprowadzanie tego typu usług prawdopodobnie zaczną decydować się również firmy prowadzące kantory internetowe.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.