Wybory w UK. Dane z Azji.

Brytyjczycy wybierają dzisiaj przedstawicieli do izby gmin. Dobre dane z Chin, słabe z Japonii. RPP nie zmieniła stóp procentowych.
 
Wybory w Wielkiej Brytanii
 
Przyspieszone wybory do Izby Gmin odbywają się dzisiaj a wyniki będą znane najprawdopodobniej już jutro. Lokale zamykane są o 22:00 czasu lokalnego, czyli 23:00 w Polsce. Głosowanie przy otwartych rynkach ma swoje wady, między innymi zwiększoną zmienność wraz z podaniem wyników sondażowych. Z drugiej strony robienie ich w weekend powoduje duże niepewności na zamknięciu i otwarciu sesji. Dlaczego w ogóle doszło do przedterminowych wyborów? Powodem była chęć zwiększenia przez konserwatystów przewagi którą ma obecnie by łatwiej prowadzić negocjacji i zmiany okołobrexitowe. Regularne wybory powinny się odbyć dopiero w 2021 roku. Według sondaży Torysi powinni zwiększyć swój udział z obecnych 326 mandatów do około 380. Izba gmin posiada 650 miejsc, będą oni w takim scenariuszu mieli stabilną większość. Jak reagują waluty? Na funcie jest względnie spokojnie, aczkolwiek widać, że rynki odczytują to raczej jako dobrą informacje gdyż od kilku dni brytyjska waluta powoli się umacnia. Nie brakuje oczywiście ryzyk w tym scenariuszu poparcie dla partii pracy w ostatnich tygodniach gwałtownie rośnie a to główny rywal konserwatystów.
 
Dane z Azji
 
W nocy poznaliśmy dane z Chin i Japonii. PKB kraju kwitnącej wiśni wzrosło w skali roku o 1,3%, to o 0,3% mniej niż oczekiwali analitycy. Dobre dane z kolei nadeszły z Chin. Nadwyżka handlu zagranicznego była o 5,5 mld niższa od oczekiwań (około 12%). Eksport rośnie o 8,7% przy oczekiwanych 7% z kolei import o 14,8% przy oczekiwanych 8,5%. Pokazuje to, że transformacja z producenta na konsumenta trwa i proces ma się dobrze.
 
Bez zmian stóp procentowych
 
Wczorajsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmian stóp procentowych. Obecnie banki centralne w większości czekają na rozwój wypadków. Świat z niepokojem patrzy na rosnącą nierównowagę między USA a Europą. Państwa z amerykańskiej strefy wpływów gospodarczych najprawdopodobniej szybciej zaczną podnosić stopy procentowe, gdyż po kolejnych podwyżkach w USA mogą mieć problem z emisją długu przy małych różnicach oprocentowania względem papierów amerykańskich. Z kolei Polska raczej będzie czekać na ruch ze strony EBC.
 
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - Unia Europejska - projekcje makroekonomiczne EBC,
 • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.