Wybory w Japonii i korekta wzrostów w Polsce

Wybory w Japonii i korekta wzrostów w Polsce

W weekend odbyły się wybory w kraju kwitnącej wiśni. Potwierdziły one słuszność Abenomiki. Według spekulacji mediów Brytyjczycy przygotowują się na ewentualność fiaska Brexitu. GUS skorygował wzrost PKB w Polsce za 2016 rok.

Shinzo Abe triumfuje w Japonii

Partia obecnego premiera wraz z koalicjantem odniosły zwycięstwo w wyborach. Może liczyć na około 312 miejsc w 465 miejscowym parlamencie. Taka przewaga oznacza możliwą zmianę obecnej pacyfistycznej konstytucji kraju. Jest to też bardzo dobry sygnał dla inwestorów. Obecną politykę rządu na cześć premiera nazywa się Abenomiką. O tym, że jest to pożądany rezultat wyborów świadczą wzrosty na giełdzie. Mieliśmy właśnie 15 wzrostową sesję z rzędu. Waluta zareagowała wprost przeciwnie. Obecna ekipa rządowa dąży do osłabienia jena, by zwiększyć atrakcyjność eksportu.

Koniec Brexitu?

Wedle informacji, do jakich dotarły niektóre gazety w Wielkiej Brytanii, trwa przygotowywanie planu “B” na wypadek Brexitu. Chodzi o scenariusz gdzie nie udało się wynegocjować warunków z Unią Europejską lub są one dalekie od tych obiecywanych społeczeństwu. W takiej sytuacji możliwe jest podobno wycofanie całej procedury rozłączenia się z Unią Europejską. Gdyby informacje te się potwierdziły i zaczęły być realizowane, można się spodziewać sporej huśtawki na rynkach walutowych w szczególności na parach z funtem.

Wzrost gospodarczy jednak większy

W zeszłym roku polska gospodarka wzrosła jednak o 2,9%, a nie o 2,7%. Zmiana ta jest wynikiem komunikatu, w którym Główny Urząd Statystyczny zrewidował swoje poprzednie dane. Zmiana jest wynikiem otrzymania pełnych danych, dzięki którym, można było zweryfikować niektóre dotychczasowe szacunki. W rezultacie spadł również dług w relacji do PKB. Z jednej strony to dobra wiadomość, z drugiej warto zauważyć, że gdyby nie ta korekta to samo 0,2% pojawiłoby się w tym roku.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dni wolne od pracy w Nowej Zelandii i na Węgrzech.

Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.