Trump traci. Nowy szef KNF

Kompromitujące taśmy ciągną kandydata republikanów w sondażach w dół. KNF ma nowego szefa. Kredyt ze stałą stopą procentową receptą na problemy ze spłatą? DB wspierany z wielu stron.

Trump traci po opublikowaniu kompromitującej taśmy

W USA trwają wstrząsy wtórne po opublikowaniu taśm, na których kandydat na prezydenta Partii Republikańskiej podczas prywatnej rozmowy wypowiada się w nieodpowiedni sposób na temat swoich “podbojów miłosnych”. Jeszcze tydzień temu różnica w sondażach znajdowała się w okolicach błędu statystycznego. Dzisiaj znajduje się już w okolicach 11%. Tak duża różnica w poparciu nawet w amerykańskim systemie głosowania niemal nie daje nadziei republikanom. Na rynkach wyraźnie widać uspokojenie. Dolar umacnia się względem większości walut. Gwałtownie traci natomiast względem peso meksykańskiego. Ta zadziwiająca relacja jest wynikiem niechęci Donalda Trumpa do południowych sąsiadów. Jego polityka jest dla nich jednoznacznie niekorzystna, gdyż chce on renegocjować umowę handlową pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem. Reakcja na dolarze kanadyjskim jest mniej wyraźna, ale również umocnił się względem dolara amerykańskiego. Względem euro dolar amerykański jest obecnie najsilniejszy od pierwszych tygodni sierpnia.

Kredyty ze stałą stopą procentową

Jak widać pułapki kredytów frankowych było nam mało. Obecnie rozważane jest promowanie przez KNF kredytów ze stałą stopą procentową. Powodem są symulacje co stanie się z ratami kredytów gdy stopy procentowe wzrosną. Jest to bardzo cenna obserwacja, ma ona tylko jedną podstawową wadę: kredyt taki jest droższy, gdyż ktoś musi na siebie wziąć ryzyko stopy procentowej. Nikt nie zrobi tego za darmo. Szansa, że ocenimy ten koszt lepiej niż zawodowi inwestorzy jest mała. Dlaczego piszemy o tych kredytach? KNF sugeruje, że produkt ten powinien być w szczególności oferowany przy przewalutowaniach kredytów frankowych. Jest to o tyle słaby pomysł, że podczas przewalutowania rata kredytu dość gwałtownie rośnie, gdyż stosowana jest złotowa stopa procentowa zamiast o ponad 2% niższej frankowej. Jeżeli dodatkowo dopłacimy za ryzyko zmiany stóp, wzrost raty kredytu będzie jeszcze większy. Mamy zatem kolejne rozwiązanie problemu frankowego z którego niemal nikt nie skorzysta.

Nowy szef KNF

Już wiemy jakie są dalsze losy dr Marka Chrzanowskiego. Po tym jak zrezygnował z zasiadania w RPP został on powołany od 13 października na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Wciąż nie wiadomo w jakiej formule KNF będzie podlegał NBP. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wypowiedzi prezesa NBP oraz fakt, że osoba powołana na stanowisko prezesa KNF nie ma większego zaplecza politycznego, można podejrzewać, że temat ten będzie realizowany.
DB na taryfie ulgowej

Ostatnie stress testy, które przeprowadził EBC pokazały, że co prawda wszystkie banki są równe, ale DB jest równiejszy. By poprawić wyniki za 2015 rok pozwolono uwzględnić sprzedaż udziałów w chińskim banku Hua Xia. Transakcja została co prawda ogłoszona w grudniu 2015, problem jednak w tym, że pomimo tego nie została jeszcze zrealizowana. Nie ma nawet zgody chińskiego regulatora rynku. Dzięki uwzględnieniu tych przychodów bank uzyskał lepsze wyniki niż powinien. Stress test nie posiadał progu zdawalności zatem formalnie nic się nie stało. Pokazuje to jednak, że wiele osób zrobi naprawdę wiele by ratować niemiecki system bankowy.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.