Trump odrabia straty. Ropa w dół.

Kolejna odsłona skandalu z serwerem pocztowym Pani Hillary Clinton nie pomaga jej w sondażach. OPEC ponownie nie udało się porozumieć w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Dobre dane ze świata.

Wybory w USA wciąż gorącym tematem

Wybory w USA wydawały się przesądzone. Jednak w piątek dyrektor FBI poinformował kongresmenów o tym, że jego agencja weszła w posiadania nowych maili mogących mieć związek z zamkniętym już dochodzeniem ws. słynnego serwera pocztowego Pani Hillary Clinton. Nie wiadomo, co znajduje się w tych mailach, ale na rynek trafiła właśnie bomba. Informacja ta dała kandydatowi republikanów odrobić kilka punktów procentowych. Dalej Donald Trump przegrywa w większości sondaży, ale straty są teraz mniejsze, a w niektórych sondażach potrafi on mieć przewagę. Doskonałym dowodem, że to ważny komunikat była reakcja rynków, gdzie dolar stracił do euro 0,5% po tych informacjach. Rynki sprzyjają Pani Hillary Clinton zatem jej przewaga umacnia dolara. Ten ciąg myślenia potwierdzają też bukmacherzy. Jeszcze niedawno z każdego dolara postawionego na Trumpa można było zarobić 4,5-5 dolarów. Dzisiaj jest to 2,8-3,5 dolara.

Rozdźwięk w OPEC

Organizacja zrzeszająca producentów i eksporterów ropy naftowej w ostatnich latach bardziej kojarzy się z brakiem wspólnego głosu niż z porozumieniami. Obecnie znów nie udało się jej porozumieć w sprawie ograniczenia wydobycia. Również rozmowy z Rosją i Brazylią nie doprowadziły do żadnych efektów. W rezultacie po spadku cen o około 1,5 dolara za baryłkę ropa ponownie znalazła się ponownie poniżej 50 dolarów za baryłkę. Producenci chcą obniżyć produkcję czarnego złota, by podnieść ceny. Problemem w tym scenariuszu jest jednak to, że OPEC ma coraz mniejszy udział w rynku światowym, zatem państwa te zmniejszając wydobycie mniej zyskają na całej sytuacji. Jak to często bywa, przy spadku cen ropy traciły waluty krajów eksportujących ropę. W dół w piątek i dzisiaj od rana szedł między innymi rubel.

Dobre dane ze świata

W piątek mieliśmy serię dobrych odczytów danych makroekonomicznych. W Niemczech wzrosła inflacja, która w skali roku wynosi już 0,8%. W USA PKB wedle wstępnych danych rośnie o 2,9% wobec oczekiwanych 2,5%. Optymizm ostudził co prawda trochę indeks Uniwersytetu Michigan, który spadł mocniej niż oczekiwali analitycy. Dobre dane z USA nie wpłynęły jednak na dolara. Amerykańska waluta porusza się obecnie zgodnie z oczekiwaniami podwyżki stóp procentowych w USA i wynikami wyborów. Szanse na podwyżkę, patrząc na notowania kontraktów terminowych, ostatnio zmalały, co pociągnęło za sobą dolara.

Dzisiaj dzień wolny na Węgrzech. W kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 11:00 - strefa euro - Produkt Krajowy Brutto,
 • 13:30 - USA - dochody i wydatki amerykanów,
 • 14:00 - Polska - wstępny odczyt inflacji,
 • 14:45 - USA - indeks Chicago PMI.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.