Szwajcaria nie psuje kursu franka. Korea straszy

Szwajcarski Bank narodowy nie podniósł stóp procentowych. Groźby pod adresem Japonii, Korei Południowej i USA. Ropa naftowa wciąż w górę, pomimo rosnących zapasów.

Stopy procentowe w Szwajcarii bez zmian

w dalszym ciągu główna stopa dla franka szwajcarskiego wynosi -0,75%. Jest to bardzo ważna wiadomość dla kredytobiorców frankowych, gdyż jej wzrost oznaczałby jednocześnie wzrost rat z dwóch powodów. Po pierwsze im wyższe stopy procentowe tym wyższe odsetki. Po drugie wraz ze wzrostem stóp procentowych umacnia się waluta. Na rynkach widać było pewną nadzieję na podwyżkę stóp. Tuż przed decyzją inwestorzy zaczęli skupować franka po czym w momencie decyzji rozpoczęło się odwracanie pozycji. W rezultacie zobaczyliśmy szybki ruch w górę do niemal 3,75 zł po czym marsz w dół w okolice 3,72 zł.

Korea Północna znów straszy

Z Pjongjang nadszedł wczoraj bardzo prowokacyjny komunikat. Była mowa o niesamodzielności decyzyjnej Korei Południowej i Japonii. O zatapianiu głównych wysp kraju kwitnącej wiśni za brak poważnych przeprosin za inwazje z pierwszej połowy XX wieku. O zmieceniu USA z powierzchni ziemi. Ogólnie lista realizmem przypominała obietnice wyborcze populistycznej partii, która nie ma szans dojść do władzy. Jest to odpowiedź na sankcje ONZ w tym głównie ograniczenia importu surowców energetycznych. Biorąc pod uwagę zbliżające się chłodniejsze miesiące może być to już niebawem istotny problem. Rynki na razie przyjęły to spokojnie jednakże napięcia w tamtej części świata nie jest nigdy w pełni ignorowane.

Dziwna reakcja ropy naftowej

Wczoraj o godzinie 16:30 zobaczyliśmy dane z rynku ropy. Zapasy samej ropy rosną szybciej niż oczekiwali analitycy. Wciąż jeszcze jednak widać spadek w benzynie i destylatach. Co ciekawe pomimo wzrostu zapasów cena wzrosła i osiągnęła już 55 USD za baryłkę, to największy poziom od kwietnia. Analitycy wskazują, że za wzrostem cen ropy może stać wczorajsze umacnianie się dolara względem euro.

Dzisiaj w danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
 • 13:00 - Turcja - decyzja w sprawie stóp procentowych,
 • 14:30 - USA - inflacja konsumencka,
 • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.