Stopy procentowe w USA bez zmian

pixabay.com

Kolejne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku bez podwyżki stóp. Fitch po raz kolejny tłumaczy swoją decyzję w sprawie ratingu Polski. Katalonia na ścieżce ku niepodległości.

Wczorajsze posiedzenie FOMC, czyli amerykańskiego odpowiednika polskiej Rady Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło przełomu. Za podwyżką stóp procentowych głosowała tylko jedna osoba, ta sama zresztą co na kilku ostatnich posiedzeniach. Patrząc na kontrakty terminowe inwestorzy spodziewali się właśnie takiego rozstrzygnięcia. Biorąc pod uwagę kształtowanie się cen widać, że na wrześniowym posiedzeniu już teraz jest mniej niż 20% szans na podwyżkę. Szanse, że dokładnie po roku, czyli w grudniu, stopy wzrosną po raz kolejny wynoszą mniej więcej 40%. Po samej decyzji dolar umocnił się chwilowo do euro, jednakże od tego momentu rozpoczął się ruch, który do teraz spowodował jednoprocentowe umocnienie europejskiej waluty wobec dolara. Podnoszenie stóp procentowych osłabia wzrost gospodarczy, ale stabilizuje gospodarkę. Osłabia, gdyż zwiększa koszt kredytowania się przedsiębiorstw oraz umacnia walutę, co wspomaga import, a osłabia eksport. Dlaczego zatem Amerykanie chcą zwiększyć stopy procentowe? Stymuluje to oszczędności i zmniejsza bańki spekulacyjne powodowane nadmiarem taniego kapitału.

Z raportu agencji ratingowej Fitch wynika, że kluczowe dla dalszego kształtowania się ratingu Polski będzie konsolidowanie finansów publicznych. Zwrócono uwagę, że pomimo nowego podatku kondycja sektora bankowego jest wciąż dobra. Pewnym problemem są oczywiście kredyty walutowe oraz kwestie ich rozwiązania w przyszłości. Wysoki wzrost gospodarczy jest oczywiście plusem, jednakże agencja dostrzega ryzyko spowolnienia oraz wzrostu deficytu budżetowego.

Pojawiają się pierwsze wstrząsy wtórne po Brexicie. Skoro Wielka Brytania mogła opuścić Unię Europejską, to Katalonia chce opuścić Hiszpanię. Wczoraj autonomiczny parlament tego regionu przegłosował dokument wyznaczający drogę do separacji. Samo głosowanie w świetle hiszpańskiego prawa jest co prawda nielegalne. Nie zmienia to faktu, że na razie bez dat, aczkolwiek przygotowano plan rozdzielenie się od rządu w Madrycie. Poparcia dla separacji wśród mieszkańców wedle sondaży wynosi 47,7%, a przeciwne jest 42,4% obywateli. Gdyby temat ten był rozwijany z pewnością na niepokojach traciłoby euro, a wraz z nim polski złoty.

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.


    Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
  • Tagi: 

    Dodaj komentarz

    Filtered HTML

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Plain text

    • Znaczniki HTML niedozwolone.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
    CAPTCHA
    Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.