Stopy procentowe bez zmian. Bitcoin znów rekordowy

Prezes NBP podtrzymuje wolniejszy niż dotychczasowy scenariusz wzrostu stóp procentowych w Polsce. Korekta ostatnich wzrostów w Japonii. Szaleństwo cenowe na Bitcoinie dalej trwa.

Do kiedy stopy procentowe pozostaną bez zmian?

Na wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński powtórzył swoją wypowiedź na temat terminu zmiany stóp procentowych. Jest to w dalszym ciągu koniec 2018 roku. Warto zwrócić uwagę, że jest to dłuższy horyzont niż dotychczas oczekiwany przez analityków przełom drugiego i trzeciego kwartału. Co powoduje tą ocenę? Kluczowe jest połączenie dwóch elementów. Po pierwsze rośnie gospodarka i to nie tylko konsumpcja wewnętrzna, ale również inwestycje. Po drugie obecne projekcje inflacji nawet nie zbliżają się do poziomu 3,5%. Jest to wartość od której można mówić o przekroczeniu celu inflacyjnego wynoszącego 2,5% +/- 1%. Jaki ma to wpływ na złotego? Obecnie inwestorzy już wycenili częściowo przyszłe wzrosty stóp procentowych. Jeżeli zmienią zdanie i będą odwracać pozycję może to wpłynąć negatywnie na złotego względem głównych walut.

Wyraźna korekta w Japonii

Główny indeks Nikkei zaliczył dzisiaj niemalże 2% spadek. Jest jeszcze jedna okoliczność na którą warto spojrzeć. Kurs znajdował się bardzo blisko listopadowych szczytów, będących maksimum notowań od ponad dwóch dekad. Pomimo tych spadków w ciągu roku i tak zyskał ponad 20%. Nie ma zatem mowy o panice. Co to zatem jest? Wygląda na domykanie zyskownych pozycji przed końcem roku kalendarzowego. Warto zwrócić uwagę, że za spadkami nie stoi osłabianie się jena co byłoby oznaką ucieczki kapitału z kraju.

Bitcoin przekroczył 12 500 dolarów

Podczas gdy ostatnie miesiące na rynkach walutowych nie przynoszą zbyt wielu zmian wiele osób coraz uważniej patrzy na kryptowaluty. Rynek, który jeszcze niedawno nie był brany realnie pod uwagę w tym tygodniu przekroczył PKB Czech. Cały “sektor” kryptowalut to obecnie około ¾ PKB Polski. Co napędza ten szał? Nie tylko wielkość rynku rośnie, ale również się profesjonalizuje. Już wkrótce renomowane instytucje wypuszczą kontrakty na kurs bitcoina. Pojawiają się projekty stworzenia jednego wyznaczonego wspólnego kursu, co znacznie ułatwi analizę rynku składającego się z wielu niezależnie kwotujących giełd. Otwartym wciąż pozostaje pytanie dlaczego ludzie w ogóle chcą posiadać Bitcoina i czy wprowadzenie wspomnianej profesjonalizacji nie spowoduje gwałtownej korekty ostatnich wzrostów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 14:15 - USA - raport ADP z rynku pracy.  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.