Stały wzrost popytu konsumpcyjnego

Według ostatniego raportu NBP o sytuacji gospodarstw domowych, nastroje konsumenckie w naszym kraju stale się polepszają. Pierwsza połowa 2015 roku wskazała, że możemy liczyć na stały wzrost tempa popytu konsumpcyjnego w najbliższych kwartałach.

Spożycie prywatne w pierwszym kwartale tego roku wzrosło względem roku poprzedniego o 2,9%, utrzymując poprzednie tendencje. Dobra sytuacja na rynku pracy, stabilność PKB oraz dynamika sprzedaży detalicznej wskazują na utrzymanie się rosnącego popytu konsumpcyjnego naszych gospodarstw domowych.

Osoby tworzące raport NBP podkreślają jednak, że spożycie prywatne oraz sprzedaż detaliczna mają część wspólną, ale żadna nie zawiera się w drugiej: sprzedaż detaliczna nie jest postrzegana jako konsumpcja gospodarstw domowych, a nie wszystkie produkty, które składają się na spożycie prywatne, są wliczane do sprzedaży detalicznej.

Ogólna ocena polskiej gospodarki zdaje się być optymistyczna. Notujemy poprawę sytuacji na rynku pracy, spadek bezrobocia, wzrost zarówno zatrudnienia, jak i wynagrodzeń. Co ciekawe, w ostatnim czasie obserwuje się też powrót tendencji wzrostowych w produkcji przemysłowej oraz sektorze usług.

Raport NBP podkreśla, że nie zauważa się obecnie żadnych niepokojących sygnałów pochodzących z gospodarki realnej dotyczących przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i rynku pracy. Nie grozi nam zatem żadna negatywna tendencja aktywności gospodarczej związanej z podtrzymywaną deflacją, szczególnie niebezpieczeństwo spirali deflacyjnej. W gospodarstwach domowych przekładałaby się ona na odkładanie zakupu produktów trwałego użytku, związanego z prognozą niższych cen w przyszłości. Tym samym prowadziłoby to do gromadzenia oszczędności. Nic jednak nie wskazuje na taki obrót sytuacji, ponieważ wysoka dynamika dochodów i ustabilizowana dynamika spożycia zaprzeczają takim tendencjom.

Raport NBP przewiduje, że w następnych kwartałach możemy spodziewać się dalszego wzrostu popytu konsumenckiego zarówno na dobra trwałe, jak i nietrwałe. Co więcej ocenia się też, że Polacy będą w stanie gromadzić większe ilości oszczędności. Stabilna, sprzyjająca sytuacja na rynku pracy oraz wzrost wynagrodzeń sprawiają, że nasi rodacy w dużej mierze nie obawiają się o swoją płynność finansową.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.