Środki antyrecesyjne wciąż w użyciu. Rekordy na giełdach

Janet Yellen rekomenduje pozostawienia anty recesyjnych ograniczeń dla banków cały czas w mocy. Rekordy na średniej przemysłowej Dow Jones tuż przed kwartalnymi wynikami spółek. 100 mld inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Środki antyrecesyjne stają się regularnymi

Kryzysy finansowe oprócz całej masy negatywnych skutków mają też kilka drobnych pozytywnych aspektów. Jednym z nich są wyciągane lekcje. Niestety większość tych lekcji na dłużej trafia zaledwie do podręczników ekonomicznych. Wyjątek od tej reguły widzimy w USA, gdzie właśnie przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo sektora finansowego pomimo wyraźnej poprawy mają zostać utrzymane. Mowa między innymi o większych kapitałach własnych banków. Rezygnacja z tych ograniczeń w przypadku zawirowań na rynkach powodowałaby, że powtórka z 2008 roku byłaby bardziej prawdopodobna. Pytanie czy zostaną te regulacje utrzymane w przyszłości.

Kolejne rekordy na Dow Jones

Wczoraj poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wynik 247 tysięcy był bardzo mocno zbliżony do oczekiwań. O tym, że dane te nie miały większego wpływu świadczy spokojna reakcja rynków walutowych. Spokój jednak dał sygnał dla inwestorów giełdowych. Przewidując lepsze wyniki kwartalne rozpoczęli oni podkupywanie akcji. W rezultacie oglądaliśmy rekordowe zamknięcie na jednym z kluczowych indeksów Dow Jones Industrial.

100 mld na inwestycje infrastrukturalne w 10 lat

Jeżeli ktoś sądził, że dobre wyniki obecnego budżetu przełożą się na spłatę zadłużenia Polski może już przestać się łudzić. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział właśnie potężny pakiet inwestycji infrastrukturalnych w ramach polsko-chińskiego forum Pasa i Szlaku. Program ma na celu wsparcie budowy autostrad, szybkiej kolei, inwestycje energetyczne a nawet żeglowność rzek. Ostatnie duże przygody w ramach inwestycji infrastrukturalnych przy budowie dróg nie zakończyły się co prawda spektakularnym sukcesem, ale to wcale nie znaczy, że to się powtórzy.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - inflacja konsumencka,
 • 14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
 • 15:15 - USA -  produkcja przemysłowa,
 • 16:00 - USA - Raport Uniwersytetu Michigan.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.