Santander ratuje Banco Popular Espanol. Dane z Europy

 Bez bankructwa banku w Hiszpanii
 
Banco Popular Espanol uniknął bankructwa. Jest to szósty największy bank w Hiszpanii. Został on przejęty za symboliczne jedno euro przez Santandera. Cena za duży bank wydaje się bardzo atrakcyjna ale strata z zeszłego roku na poziomie 3,5 mld euro mówi już co innego. Stratę ponieśli posiadacze akcji i obligacji, które są obecnie bezwartościowe. Jest to zgodne z nowymi regulacjami europejskimi, gdzie banki nie bankrutują na koszt podatnika chroniąc interes właścicieli. Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Niewyjaśniona sytuacja dużego banku na skraju przepaści ciążyła na notowaniach euro. Wyjaśnienie tego problemu wspiera europejską walutę.
 
Dane z Europy
 
Od rana poznaliśmy wartość zamówień w przemyśle od naszego zachodniego sąsiada. w ujęciu miesięcznym spadają one o 2,1%, to zdecydowanie gorzej niż prognozowany spadek o 0,4%. Inwestorzy przyjęli te dane bardzo spokojnie. Na parach z euro nie było widać żadnej reakcji. Od rana poznaliśmy jeszcze wzrost PKB w Rumunii, który wyniósł 5,7%. Było to potwierdzenie wcześniejszych wstępnych danych. Słabsze dane nadeszły z Węgier, gdzie produkcja przemysłowa w ciągu roku spadła o 3% przy oczekiwanych wzrostach. Gorzej od oczekiwań wypadli też Czesi. Produkcja przemysłowa spadła o 2,5% w ujęciu rocznym przy oczekiwanym spadku o 1,8%.
 
Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce
 
Dzisiaj posiedzenie RPP na którym zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Biorąc pod uwagę sytuację na świecie wątpliwym jest żeby Rada zdecydowała się na wzrost stóp. Z drugiej strony sytuacja gospodarcza Polski nie wskazuje na konieczność obniżania stawek. Analitycy są zgodni co do tego, że dzisiejsze posiedzenie nie przyniesie zmian. Warto jednak zwrócić uwagę na komentarze członków tego gremium. W dłuższej perspektywie RPP poczeka najprawdopodobniej na EBC chcąc koordynować politykę z głównym europejskim bankiem. Ten z kolei wciąż czeka a w USA zanosi się na kolejną podwyżkę stóp za tydzień. Procentowe szanse na ten scenariusz na podstawie wyceny kontraktów terminowych wynoszą obecnie ponad 95%. Analitycy spodziewają się, że wzrost stóp procentowych w Polsce rozpocznie się na początku 2018 roku.
 
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 16:00 - Polska - komunikat RPP po posiedzeniu,
 • 16:30 - USA - zmiana zapasów paliw.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.