Rząd w Wielkiej Brytanii. Jak PKO BP przewalutuje kredyty?

Theresa May ma Wotum zaufania. Zbigniew Jagiełło zapowiada przewalutowania kredytów frankowych. Dobre dane z USA.

Rząd Theresy May z wotum zaufania

Zgodnie z oczekiwaniami po uzyskaniu porozumienia konserwatystów z Partią Demokratycznych Unionistów z Irlandii Północnej. Co ciekawe nie jest to koalicja tylko porozumienie dotyczące Votum zaufania oraz głosowań budżetowych. Ta dość dziwna z naszego punktu widzenia formuła nazywana jest po angielsku confidence and supply. W praktyce oznacza to, że porozumienie w pozostałych kwestiach będzie indywidualnie negocjowane każdorazowo.

PKO BP ma zaoferować własne reguły przewalutowania kredytów walutowych

Polska Agencja Prasowa przekazała słowa prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły. Wynika z nich, że bank jest gotowy zaoferować swoim klientom propozycję zmiany kredytów z CHF na PLN. Warunkiem wstrzymującym całą operacje są rozporządzenia Ministra Finansów. Mowa o zwolnieniu kredytobiorców z podatku dochodowego (spadek wartości kredytu mógł być uważany był za dochód i podlegał opodatkowaniu). Drugim ważnym elementem, a dla banku ważniejszym nawet, jest możliwość rozliczenia operacji jako koszt. W ten sposób bank będzie podobno w stanie zaoferować klientom rozwiązanie nie zwiększające raty kredytu. Jak to możliwe? Skoro zmienią się stopy procentowe o ponad 2%? Kto dopłaci owe 2% odsetek? Najprawdopodobniej klient w postaci wydłużonego okresu kredytowania. Nie znamy co prawda detali ale jest to najprostsze rozwiązanie by bez dodatkowych kosztów po stronie banku utrzymać ratę kredytu to wydłużyć okres spłat.

Dane z USA

Wczoraj o 14:30 poznaliśmy pakiet danych zza oceanu. PKB w skali roku rośnie o 1,4%, to i tak lepiej o 0,2% od oczekiwań analityków. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 244 tysiące i była o 4 tysiące większa od oczekiwań. Rynek uznał te dane za dobre powodując chwilowe umocnienie dolara w trwającym właśnie ruchu osłabiającym. Warto również zwrócić uwagę, że były to nieliczne dane ostatnio które pozytywnie zaskakiwały analityków. Jest to szczególnie cenne w obliczu prognoz niektórych analityków przewidujących recesję w USA. Biorąc pod uwagę przewartościowanie rynku akcji oraz widoczne zainteresowanie długoletnimi obligacjami coś może być na rzeczy.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 - Polska - inflacja konsumencka,
  • 14:30 - USA - dochody i wydatki amerykanów,
  • 15:45 - USA - indeks Chicago PMI,
  • 16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan.

    Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

  • Tagi: 

    Dodaj komentarz

    Filtered HTML

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Plain text

    • Znaczniki HTML niedozwolone.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
    CAPTCHA
    Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.