Rodzaje przelewów walutowych

Przelewając pieniądze do kantoru internetowego klient napotka na swojej drodze wiele rodzajów przelewów. Są zróżnicowane pod względem kosztów i czasu przesyłania pieniędzy.

Występują następujące rodzaje przelewów:

SHA (Shared)

Prawdopodobnie najpopularniejsza opcja. Polega na tym, że koszty przelewu są dzielone pomiędzy obie strony transakcji, czyli nadawcę i odbiorcę transakcji. Płacą one "normalną" opłatę zgodną z tabelą opłat i prowizji swojego banku. W skrócie klient ponosi koszt wysłania pieniędzy do banku a kantor koszty odesłania ich do klienta. Jest to zazwyczaj najtańsza opcja przy przelewach walutowych, ale mogą się pojawić pewne komplikacje znacznie zwiększające jej cenę. Ponieważ w trakcie niektórych przelewów pieniądze mogą przejść przez bank pośrednika, jeżeli dana instytucja nie wykonuje bezpośrednich przelewów do odbiorcy. Mogą się wtedy pojawić znaczne opłaty dodatkowe, w szczególności, kiedy pieniądze wysyłane są zagranicę w trakcie czego pośredników może być więcej. Niestety banki nigdy nie informują czy skorzystają z usługi pośrednika, gdyż zależy to od wewnętrznych rozliczeń międzybankowych. W przypadku przelewów, zlecanych w banku, zleceniodawca pokrywa koszty banku, natomiast beneficjent pokrywa koszty swojego banku oraz banków pośredniczących.

SEPA (Single Euro Payments Area)

Przelew wysyłany tylko w euro, systemem SHA w Unii Europejskiej. Głównym jego założeniem jest minimalizacja opłat i z reguły jest to kwota około 1 euro, w przypadku przelewu SEPA nie wystąpią opłaty pośrednika (chociaż jest to teoretycznie możliwe) i może być on czasami realizowany nieco dłużej, niż przelew zwyczajny. Występuje jednak przy nim parę ograniczeń. Przelew europejski jest realizowany jak wspomnieliśmy, tylko w euro oraz wyłącznie w trybie normalnym i pilnym. Można go dokonać tylko za pośrednictwem bankowości internetowej i tylko do krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Norwegii i wskazanych terytoriów zależnych państw UE. Jest to przelew z opcją kosztową SHA, czyli koszty współdzielone między odbiorcą a nadawcą. Trzeba także pamiętać o podaniu numeru rachunku beneficjenta w standardzie IBAN.

OUR

Za przelew płaci z góry określoną stawkę nadawca przelewu, która pokrywa wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu tj. koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta. Dzięki czemu ani bank odbiorcy ani pośrednicy nie naliczają już sobie żadnej dodatkowej prowizji, wychodzi to dość drogo (nawet 85 zł), ale czasami w przypadku egzotycznych lokalizacji, gdzie może być nawet dwóch pośredników ta opcja może się opłacać.

BEN (Beneficiary)

Tak samo jak OUR tylko, że wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu tj. koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta pokrywa odbiorca przelewu, który otrzymuje na swój rachunek pomniejszoną kwotę. Jest to opcja podobną kosztowo do OUR. Zawsze przed wykonaniem przelewu do kantoru warto sprawdzić jakiego przelewu on od klienta oczekuje, gdyż w przypadku wykonania nieprawidłowego i np. obciążenia go kosztami, pomniejszy on przelaną nam kwotę wymienionej waluty właśnie o te koszty.

Kategorie: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.