Rezerwy walutowe – czym są i jaką pełnią funkcję?

pixabay.com

Kryzys finansowy co jakiś czas nawiedza rynek pieniężny. Wywierają go czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które bardzo często trudno przewidzieć. Z uwagi na to instytucje zajmujące się prowadzeniem polityki monetarnej starają się zadbać o to, aby w kryzysowych sytuacjach móc wesprzeć sytuację finansową w kraju. Właśnie ze względu na to państwa decydują się na gromadzenie rezerw walutowych, będących kapitałem zachowanym na „czarną godzinę”.


Rezerwy walutowe są zapasem środków finansowych zgromadzonym z myślą o kryzysie oraz innych sytuacjach, które wymagają interwencji banku centralnego. Wyrażone są najczęściej w kilku stabilnych walutach obcych, co pozwala na zapewnienie płynności finansowej na krajowym rynku pieniężnym nawet wtedy, gdy lokalna waluta odnotowuje znaczące osłabienie i wymaga interwencji. Władze monetarne mogą dzięki rezerwom walutowym ratować lokalny rynek pieniężny wtedy, gry wpływają na niego negatywne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. W związku z tym wysokość zgromadzonych rezerw walutowych świadczy o stabilności monetarnej kraju, bowiem to właśnie one pozwalają podnieść lub utrzymać na stałym poziomie kurs walutowy. Są one wtedy sprzedawane, a uzyskane w ten sposób aktywa wykorzystuje się do wzmacniania lokalnego pieniądza.


Jak gromadzone są rezerwy walutowe?
Rezerwy walutowe ówcześnie gromadzone były w złocie, co uznawano za najpewniejszy sposób lokowania kapitału. Obecnie jednak wykorzystuje się przede wszystkim gotówkę, gromadzoną w kilku walutach obcych. Popularne jest również skupywanie depozytów i papierów wartościowych od krajów, które powszechnie uznawane są za stabilne i bezpieczne. Zainteresowaniem cieszy się też pozyskiwanie za pośrednictwem agencji pozarządowych papierów wartościowych oraz zawieranie lokat krótkoterminowych z najbardziej wiarygodnymi bankami na rynku.

W naszym kraju rezerwy walutowe przechowywane są przez Narodowy Bank Polski. Dane na temat ich wysokości upubliczniane są oficjalnie np. za pośrednictwem strony internetowej banku centralnego. W grudniu 2015 roku wysokość polskich rezerw walutowych wynosiła ponad 370 mln złotych.

Od lat największymi rezerwami walutowymi mogą poszczycić się Chiny. Pomimo, że sytuacja gospodarcza tego kraju znajduję się obecnie w gorszej formie niż przed laty, to zgromadzony przez Państwo Środka kapitał nadal robi wrażenie. W 2014 roku chińskie rezerwy walutowe wynosiły niemal 4 biliony dolarów, jednak dziś znacząco stopniały pod wpływem słabnącej gospodarki. Drugim pod względem wysokości rezerw walutowych krajem jest Japonia, posiadając ponad 1,25 biliona dolarów aktywów.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.