Rekordowo słaby Forint

Rozmowy Angeli Merkel z Horstem Seehoferem uspokoiły inwestorów. Forint podobnie jak złoty traci na wartości. Szwedzi nie podnieśli stóp procentowych, ale dali dobre prognozy dla swojej korony.

Porozumienie w Niemczech

Wczorajsze rozmowy liderów CDU i CSU przyniosły skutek. Angela Merkel porozumiała się z Horstem Seehoferem w sprawie polityki migracyjnej. Tym samym dymisja została wycofana. Kompromis zakłada zatrzymywanie emigrantów w centrach tranzytowych oraz negocjowanie ich powrotu. Inwestorzy zwracają uwagę, że o ile centra tranzytowe są akceptowalnym rozwiązaniem dla chadeków, o tyle koalicyjne SPD nie patrzy na nie przychylnie. Padło oczywiście trochę banałów o osiągnięciu kompromisu, ale socjaldemokraci wyraźnie chcą negocjować szczegóły projektu, by wyjść z tego całego układu z twarzą. Biorąc pod uwagę kwestię umów wzajemnych z państwami w ramach odsyłania emigrantów zapowiada się, że jeszcze chwilę będziemy żyć tym tematem. Reakcje rynków była pozytywna, aczkolwiek wciąż euro w dłuższej perspektywie jest w odwrocie względem dolara.

Forint w odwrocie

Ostatnie tygodnie to nie tylko problemy złotego. Wczoraj po raz kolejny oglądaliśmy historyczne minimum forinta względem euro. Inwestorzy patrzą na tą walutę z pewnym niepokojem. Oliwy do ognia dolał komunikat banku centralnego, który jasno dał do zrozumienia, że jego priorytetem jest cel inflacyjny a nie kursowy. Oznacza to, że nie będzie on podnosił stóp procentowych, by ratować wartość forinta. Warto zwrócić uwagę, że Węgry nie rozpoczęły, w przeciwieństwie do Czechów, procesu podnoszenia stóp procentowych. W Polsce również nie rozpoczęliśmy jeszcze takich działań. Na korzyść złotego działa fakt, że obniżka stóp po kryzysie zatrzymała się na relatywnie wysokim poziomie 1,5%.

Szwedzi nie zmieniają stóp procentowych

Dzisiaj o 9:30 Bank Szwecji nie zmienił stóp procentowych. Pozostały one na poziomie 0,5%. To na co warto zwrócić uwagę w przypadku komunikatu Riksbank-u to wzrost prognozowanej inflacji oraz zapowiedź podwyżek pod koniec tego roku. Informacje te spowodowały umacnianie się korony szwedzkiej na rynku o ponad 1%, dla porównania jest to tak, jakby euro nagle staniało względem złotego o niemal 5 groszy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 16:00 - USA - zamówienia na dobra.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.