Problemy Niemców. Rynek pracy w Polsce

Za naszą zachodnią granicą wciąż czekają na uformowanie się koalicji rządowej. Wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 7,4% w ciągu roku. Dane z Japonii dobre, ale nie tak dobre jak sądzili analitycy.

Problemy polityczne w Niemczech

Przedłużające się rozmowy w sprawie trójstronnej koalicji za naszą zachodnią granicą coraz bardziej niepokoją inwestorów. Dla przypomnienia udział w nich biorą CDU/CSU, zieloni i liberałowie. Dominującą pozycję ma oczywiście blok partii chadeckich. W nocy z niedzieli na poniedziałek od rozmów odeszli liberałowie. Początkowo rozmowy miały zakończyć się o 18:00, ale w wyniku braku porozumienia kontynuowano. Jak się okazuje, problematycznymi obszarami były migracje, klimat, energetyka, rolnictwo, transport i oczywiście finanse. Otwartym jest oczywiście pytanie: “co dalej?” Matematycznie możliwe są wszakże jeszcze inne koalicje. Np. Powrót do rozmów z socjaldemokratami. Ci jednak nie są zainteresowani rządzeniem, po tym jak po ostatniej koalicji osiągnęli najgorszy wynik w historii. Koalicja ze skrajną lewicą i prawicą wydają się tym bardziej wykluczone. Pozostają zatem przedterminowe wybory. W tym wypadku warto zwrócić uwagę, że sondaże przewidują wzrost poparcia dla formacji skrajnych. W rezultacie przyspieszone wybory raczej pogłębią problem. W takim scenariuszu najprawdopodobniej dojdzie do porozumienia z SPD lub powrotu do liberałów i zielonych. Jak reagują rynki? Doniesienie o zerwaniu koalicji oczywiście doprowadziło do gwałtownej przeceny euro od rana. Co prawda kurs wrócił na poprzednie poziomy, ale na rynku widać niepokój. Gdyby miało dojść do przedterminowych wyborów, możemy spodziewać się kolejnych spadków, gdyż rynki nie lubią niepewności.

Polski rynek pracy

W piątek poznaliśmy pakiet danych z polskiego rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło do 4574,35 zł. Oznacza to, że wynagrodzenia w ciągu roku rosły o imponujący wskaźnik 7,4%. Zatrudnienie z kolei rosło o 4,4%. Oznacza to, że wynagrodzenia wzrosły o 0,8% powyżej oczekiwań analityków, za to zatrudnienie wzrosło o 0,1% mniej od oczekiwań. Oznacza to to, że imponujący spadek bezrobocia ostatnich kilku lat powoli wyhamowuje. Pracownicy korzystając z braku rąk do pracy negocjują podwyżki.

Słabsze dane z Japonii

Dzisiaj w nocy poznaliśmy odczyty na temat handlu zagranicznego. Eksport w ciągu roku wzrósł o 14%, a import o 18,9%. Dlaczego zatem piszemy o słabszych danych? Powodem są oczekiwania analityków mówiące o odpowiednio 15,8% i 20,2% wzrostu. Taki przyrost nie jest oczywiście żadnym powodem do obaw. Tłumaczy natomiast wstrzymanie dzisiaj ruchu, który od kilku dni umacniał jena względem innych walut.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 14:00 - Polska - sprzedaż detaliczna,
 • 14:00 - Polska - produkcja przemysłowa,


  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.