Poradnik dotyczący wymiany walut - Transfery walutowe

Na rynku dostępne są trzy podstawowe metody dokonywania przelewów walutowych:

  • internetowe usługi płatnicze,
  • przelewy bankowe,
  • gotówkowe przekazy pieniędzy,

Warto jednak pamiętać, że na koszt przelewu zagranicznego składa się zarówno opłata za sam przelew, jak i koszt przewalutowania naszych środków. Poniżej opisaliśmy te czynniki na przykładzie najpopularniejszych usług:

Internetowe usługi płatnicze to z reguły najtańsza opcja, w szczególności jeżeli będziemy chcieli skorzystać z wymiany walut lub z automatycznego przewalutowania. Instytucje oferujące transfery walutowe online przeważnie specjalizują się tylko w jednej dziedzinie (w przeciwieństwie do banków). Dzięki temu rynek stał się bardzo konkurencyjny, stanowiąc atrakcyjną alternatywę z punktu widzenia klienta. Jeden z największych serwisów tego typu podaje, iż przy samym przewalutowaniu oszczędność wynosi do 8% wartości transakcji w porównaniu do banków czy kantorów, a sam przelew między użytkownikami systemu jest darmowy. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż nie ma potrzeby otwierania dodatkowego konta walutowego, jeżeli chcemy wykonać przelew walutowy na konto zagraniczne. Oczywiście, w przypadku banków transferu zagranicznego możemy dokonać również z rachunku złotówkowego, jednak jest to jeszcze droższa opcja niż przelew wykonany z odpowiedniego konta walutowego, ponieważ musimy doliczyć wtedy koszty związane z przewalutowaniem naszych środków.

Zwykły przelew bankowy to najbardziej klasyczna i wciąż powszechna forma przelewów zagranicznych. Jak się jednak okazuje, opłacalność tego rozwiązania nie idzie w parze z jego popularnością. Jak podaje jeden z największych polskich banków, opłata za przelew walutowy wynosi 0,35% całkowitej kwoty przelewu, przy czym min. 20 PLN, a max. 200 PLN 1. Oczywiście koszt operacji wzrasta, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej waluty - wtedy należy uwzględnić również opłaty związane z przewalutowaniem naszych środków.

Bankowy transfer zagraniczny zrealizować można udając się do placówki bankowej lub online, na dwa sposoby:

  • z konta złotówkowego - w tym przypadku nie mamy wpływu na koszt przewalutowania, który z reguły jest najbardziej niekorzystny,
  • z konta walutowego w walucie przelewu – należy wtedy zawrzeć umowę z bankiem o prowadzenie tego typu rachunku i go zasilić; walutę oczywiście możemy zakupić w banku lub skorzystać z najtańszych kantorów internetowych (korzyści z wymiany w e-kantorach opisano w artykule Dlaczego wymiana walut online się opłaca).


Przekazy gotówkowe to z reguły najdroższa opcja z uwagi na fakt, że wymaga dodatkowej obsługi w placówkach stacjonarnych. Nadawca musi najpierw udać się z walutą krajową lub zagraniczną do konkretnej instytucji, agenta firmy dokonującej przekazu lub urzędu pocztowego, a odbiorca stawić się z dowodem tożsamości lub paszportem w odpowiednim oddziale za granicą. Oczywiście niektóre firmy dają możliwość wysyłania i/lub odbioru pieniędzy tradycyjnym przelewem bankowym lub za pośrednictwem kombinacji: przelew – przekaz gotówkowy, przekaz gotówkowy – przelew. W przypadku przekazów z rachunków bankowych usługa ta z reguły jest też tańsza. W poniższej tabeli zestawiliśmy koszty tego typu usługi na przykładzie jednej z największych na świecie firm oferujących przekazy gotówkowe bez uwzględnienia kursu wymiany.

Koszt przelewu z Polski do Wielkiej Brytanii 2

Kwota przekazu/Rodzaj usługi Przekaz gotówkowy Przekaz na konto
500zł Koszt 25zł (5% kwoty) Koszt 10zł (2% kwoty)
1000zł Koszt 50zł (5% kwoty) Koszt 20zł (2% kwoty)
1000zł Koszt 500zł (5% kwoty) Koszt 200zł (2% kwoty)

Przypisy:
1. mbank.pl/pomoc/info/konta/przelewy-zagraniczne.html, dostęp dnia 01.04.2016
2. westernunion.pl/, dostęp dnia 01.04.2016

Kategorie: 

Zagraniczne transfery walutowe polegają na przelaniu środków do odbiorcy za granicą w odpowiedniej dla danego kraju walucie. Przelewać można od razu złotówki, które po automatycznym przewalutowaniu trafiają do odbiorcy, ale można również przelać wcześniej zakupioną walutę bez przewalutowania. Ta druga opcja jest korzystniejsza. Oczywiście o ile wiemy gdzie tanio kupić walutę (o tym w artykule: ”Dlaczego wymiana walut online się opłaca?”). Dzięki temu omijamy instytucje, które przewalutowują walutę po mniej korzystnym dla nas kursie.

Biorąc pod uwagę tendencje rynku do globalizacji oraz rosnącą wśród konsumentów potrzebę zakupu lub sprzedaży produktów odbiorcom nie tylko z Polski, ale i zza granicy, walutowe transfery pieniężne mogą okazać się bardzo powszechnym rozwiązaniem. Rosnąca konkurencja na rynku sprawia, że przed dokonaniem tego typu płatności warto zastanowić się nad konkretnym serwisem, który nam ją umożliwi. Poszczególne formy transferów walutowych różnią się bowiem nie tylko szybkością transakcji, ale również wysokością naliczanych opłat dodatkowych.

Obecnie, transferów walutowych możemy dokonać na kilka sposobów: korzystając ze zwykłego przelewu bankowego, PayPala, przekazu pocztowego czy współpracując z firmami pośredniczącymi. Pamiętajmy jednak, że większość z tych rozwiązań wiąże się z dodatkowymi kosztami, naliczanymi podczas każdorazowej transakcji. W związku z tym ciekawą alternatywą okazały się serwisy internetowe, które umożliwiają dokonywanie transferów pieniężnych online.

Serwisy oferujące walutowe transfery pieniężne online charakteryzują się przede wszystkim niskimi kosztami operacji, głównie z uwagi na zautomatyzowany system obsługi internetowej. Są również rozwiązaniem wyjątkowo szybkim i bezpiecznym, ponieważ klient nie musi posługiwać się fizyczną gotówką. Stworzone serwisy są nie tylko wygodne, wyposażone w intuicyjny system obsługi – w wielu przypadkach pozwalają klientowi również na dokonywanie przelewu nawet bez potrzeby posiadania specjalnego rachunku walutowego.

Kategorie: 

Status instytucji płatniczej

Prezentowane w naszym zestawieniu serwisy zajmujące się obsługą walutowych transferów pieniężnych to instytucje uznawane za bezpieczne. W celu prowadzenia swojej działalności muszą posiadać spełniać dość restrykcyjne wymagania i posiadać odpowiednie licencje. W przypadku polskich firm są to Krajowe Instytucje Płatnicze, będące pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Świadczy to o bardzo dobrej kondycji finansowej serwisu oraz o odpowiedniej ochronie przetrzymywanych przez niego środków (są one umieszczone na oddzielnych kontach nie włączanych do masy upadłościowej). Tego typu licencja obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.

Certyfikaty SSL

Wszystkie, internetowe serwisy zajmujące się walutowymi transferami pieniężnymi stosują zabezpieczenia polegające na szyfrowaniu przesyłanych danych przy użyciu protokołu SSL. Świadectwem jego wykorzystywania jest charakterystyczny adres strony, zaczynający się frazą https://. Zabezpieczenia SSL stosowane są w trzech odmianach, różniących się poziomem szyfrowania:

  • EV (Extended Validation) – najbezpieczniejszy protokół SSL. Obecnie korzystają z niego wszystkie działające w Polsce banki. Łatwo rozpoznać go po symbolu kłódki, umieszczonym przy adresie strony.
  • OV (Organisation Validation) – średni poziom zabezpieczeń SSL. Oznacza, że firma wystawiająca certyfikat sprawdziła dane rejestrowe i adresowe firmy, która chciała się nim posługiwać.
  • DV (Domain Validation) – Najbardziej podstawowy protokół SSL. Połączenie zostało zaszyfrowane, jednak dane firmy nie musiały zostać zweryfikowane.

Potwierdzenia SMS

Wiele serwisów zajmujących się obsługą walutowych transferów pieniężnych online decyduje się na potwierdzenia SMS. Jest to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który weryfikuje dostęp konkretnego użytkownika nie tylko do jego komputera oraz konta bankowego, ale również do telefonu komórkowego.

Kapitał zakładowy

Sprawdzając wiarygodność konkretnego serwisu warto zapoznać się z jego kapitałem zakładowym. Teoretycznie, im jest on większy, z tym bardziej pewną firmą mamy do czynienia. Wśród prezentowanych przez nas kantorów internetowych oraz serwisów zajmujących się obsługą transferów walutowych znajdziesz również informacje na temat ich kapitału.

Opinie klientów

Bez wątpienia jeden z najpewniejszych sposobów, dzięki którym możemy poznać wiarygodność konkretnego serwisu. Użytkownicy, szczególnie ci niezadowoleni, dzielą się swoją opinią na temat poszczególnych portali na łamach forów finansowych oraz innych stron internetowych, na których mogą wyrazić swoje emocje. Pamiętajmy jednak, aby nie wierzyć w każdą, pojedynczą wypowiedź – konkurencja na rynku sprawia, ze serwisy często zajmują się kreowaniem wypowiedzi zarówno tych pozytywnych jak i (chociaż rzadziej) negatywnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na opinie negatywne, które pomogą ustrzec nas przed złym wyborem.

Kategorie: 

Jak nietrudno się domyślić, z transferów walutowych najczęściej korzystają ci klienci, którzy znajdują się poza granicami naszego kraju. W związku z tym duże grono potencjalnych odbiorców stanowi Polonia oraz emigranci stali i zarobkowi. Na transfery walutowe decydują się Ci klienci, którzy wyjechali na stałe, jak i osoby przebywające poza granicami naszego kraju tymczasowo – w celach zarobkowych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, jeszcze pod koniec 2014 roku liczba emigrantów tymczasowych przekraczała 2 300 000 obywateli i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał drastycznie odmienić się w najbliższym czasie. Nic więc dziwnego, że tak duże grono klientów poszukuje najtańszych metod wymiany waluty i przelania zarobionych pieniędzy do rodzin mieszkających w Polsce. Pamiętajmy również, że znaczący procent Polaków za granicą stara się zgromadzić oszczędności. W ich przypadku walutowe transfery pieniężne stanowią świetne rozwiązanie – można dokonać ich bardzo szybko, unikając równocześnie dodatkowych opłat oraz niekorzystnych kursów bankowych. Im częściej klienci dokonują przelewów, tym bardziej sposób transferowania środków staje się istotny. Jeżeli zatem muszą przelewać pieniądze co miesiąc, to warto zastanowić się nad metodą ich wysyłania. W skali roku zaoszczędzone za pośrednictwem najtańszych transferów pieniądze urosną bowiem do pokaźnych rozmiarów, które jeszcze bardziej powiększą odłożone przez klienta środki.

Drugą, równie liczną grupę osób decydujących się na cykliczne dokonywanie przelewów zagranicznych stanowią przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, czy są to właściciele małych, lokalnych firm czy dużych korporacji, to dokonując transakcji z kontrahentami zza granicy z pewnością spotkali się z problemami związanymi z niekorzystnymi terminami ich transferów czy naliczaniem dodatkowych opłat. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przelewów walutowych online, będą mieli pewność nie tylko co do szybkości dokonania przelewu, ale również odnośnie jego kosztów. Przedsiębiorcy będą mogli uniknąć też przewalutowania środków za pośrednictwem niekorzystnych kursów bankowych, które przy wymianie dużej ilości pieniędzy mogłyby wiązać się z wyraźnymi stratami.

Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach dokonywanie przelewów międzynarodowych będzie miało charakter jednorazowy. Bardzo często bowiem klienci korzystający jedynie z transferów krajowych są zmuszeniu do nagłego przelania swoich środków za granicę. Jednym z tego typu przypadków może okazać się np. zakup samochodu sprowadzanego z innej części Europy. W takiej sytuacji umiejętność posługiwania się transferami walutowymi może okazać się niezbędna – zaoszczędzone za pośrednictwem tego typu przelewu pieniądze będziemy mogli wydać np. na opłaty związane z rejestracją nowego pojazdu.

Kategorie: 

Dokumenty od nadawcy przelewu

W przypadku dokonywania płatności przez firmę, prawo wymaga monitorowania każdej transakcji. Jest to zasada szczególnie istotna w przypadku transakcji powyżej 1000 EUR/800 GBP, gdzie tożsamość nadawcy musi zostać potwierdzona. Według przepisów AML, tego typu przelew może zostać wstrzymany, jeżeli dokumenty nie zostaną dostarczone w odpowiednim terminie.

Jak potwierdzić tożsamość klienta?


Zgodnie z opisanymi powyżej wytycznymi, tożsamość klienta w przypadku wyższych kwot musi zostać zweryfikowana. Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby, które pozwolą na dokonanie bezpiecznego przelewu:
  • Klient może osobiście stawić się w biurze konkretnej instytucji, aby przedstawić dokument tożsamości oraz ewentualnie inne dokumenty.
  • Weryfikacja tożsamości użytkownika przeprowadzona za pośrednictwem przelewu próbnego opiewającego na małą kwotę. Jeżeli dane znajdujące się na rachunku będą zgodne z informacjami podanymi podczas procesu rejestracji, taka weryfikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie.
  • W niektórych krajach wystarczy również przesłanie kopii dokumentu na adres serwisu. W przypadku niektórych krajów obowiązują dodatkowe restrykcje do przesyłanej kopii. Dla przykłady w Wielkie Brytanii, tożsamość klienta musi zostać potwierdzona przez osobę zaufania publicznego (np. prawnik, lekarz, nauczyciel itp.).
Kategorie: 

Należy pamiętać, że opisując walutowy przelew zagraniczny potrzebujemy odrobinwięcej danych niż w przypadku przelewu krajowego. W przypadku specyficznych serwisów, takich jak PayPal, wystarczy podać adres e-mail. Korzystając z przekazu pocztowego, gotówkę odbierzemy tylko po podaniu specjalnie wygenerowanego hasła/kodu oraz okazaniu dowodu osobistego lub (ewentualnie) innego dowodu tożsamości. Taki sposób weryfikacji wykorzystują firmy takie jak Western Union czy MoneyGram.

Pamiętajmy jednak, że nadal najpopularniejsze są tradycyjne przelewy walutowe. Ich kompleksowy opis znajdziecie pod tym adresem.

Dokonując tego typu płatności będziecie potrzebowali kilku dodatkowych danych, które pozwolą Wam na wysłanie pieniędzy. Jeżeli wiecie, że transakcja nie będzie jednorazowa (istnieje bowiem możliwość transakcji bez rejestracji, chociaż po wymienieniu podobnej ilości danych co przy rejestracji), to warto zdecydować się na założenie konta użytkownika. Dzięki temu będziecie podawać jedynie walutę, wysokość kwoty oraz kraj odbioru przelewu. Jeżeli jednak zdecydujecie się na transfer pieniędzy bez rejestracji, to każdorazowo będziecie zmuszeni do podawania danych odnośnie zlecenia i odbioru przelewu.

Kod BIC/Swift – czym jest i jak go znaleźć?

Jest to unikalny numer, będący kombinacją liter i cyfr. Używa się go przy dokonywaniu transakcji międzynarodowych i pozwala on na zidentyfikowanie odpowiedniej instytucji finansowej (każda z nich posiada odpowiadającą jej kombinację). Informacje na temat kodu BIC/Swift znajdziecie w wielu miejscach, jednak aby mieć pewność co do skopiowania odpowiedniej kombinacji, najlepiej zapoznać się z listą zaprezentowaną na stronie organizacji SWIFT lub na łamach serwisu konkretnego banku. Co ciekawe, niektóre portale nie wymagają już podawania kodu SWIFT – posiadają jego aktualną wersję w swoich zasobach.

Numer IBAN

Numer IBAN to międzynarodowy standard wykorzystywany w numeracji kont bankowych. Często nazywany jest również „Międzynarodowym Numerem Rachunku Bankowego”. Został stworzony po to, aby ustalić wzorzec obowiązujący dla wszystkich instytucji bankowych z całego świata podczas dokonywania transakcji międzynarodowych. Składa się z kodu kraju, ograniczonego do dwóch liter, po którym następuje ciąg cyfr określających numer rachunku.

Kategorie: 

W przedstawionej przez nas tabeli znajdziesz podstawowy opis serwisów zajmujących się transferami walutowymi, którym zaufały już tysiące klientów.

Pamiętaj jednak, że wybór konkretnego serwisu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb klienta. W związku z tym warto określić swoje preferencje, aby dobrać najkorzystniejszą ofertę. Chodzi tutaj przede wszystkim o częstotliwość dokonywania transakcji oraz walutę, w której będziemy przelewać nasze środki. Jeśli chcesz poznać poziom bezpieczeństwa portalu, warto zapoznać się z naszymi poradami> opisanymi powyżej.

Kategorie: 

Prezentowane przez nas serwisy zajmujące się transferami pieniężnymi posiadają w swojej ofercie wiele udogodnień, które usprawnią transakcje dokonywane przez przedsiębiorców.

Przykładowo, firma PayPal wspiera działalność zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorców. W związku z tym daje możliwość personalizacji konta pod indywidualne potrzeby klienta, zależne od jego zasięgu. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość udostępnienia płatności za pośrednictwem PayPala na swojej witrynie internetowej. Zaprojektowany przez firmę mechanizm transakcji pozwala przedsiębiorcom zwiększyć sprzedaż za pomocą prostego w obsłudze narzędzia akceptowanego w krajach z całego świata.

Z kolei rodzime Valuto stawia na szybkość i prostotę. Przelewy dokonywane w obrębie serwisu są natychmiastowe i całkowicie bezpłatne, dzięki czemu popularyzacja serwisu jeszcze bardziej poprawi łatwość jego wykorzystywania. Ponadto, firma Valuto pozwala na integrację z systemami księgowymi, dzięki czemu pozwoli na uniknięcie prowadzenia czasochłonnej dokumentacji.

Kategorie: 

Porównywarka usług płatniczych Kantorbox.pl gromadzi wszystkie, najważniejsze informacje na temat serwisów zajmujących się transferami walutowymi. Dzięki nam w szybki i prosty sposób porównasz ich oferty i będziesz w stanie określić, który z nich najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Prezentowane przez nas wizytówki poszczególnych firm będą prezentować również aktualne promocje, dzięki czemu dowiesz się o najgorętszych okazjach dostępnych na rynku usług walutowych.

Cenimy sobie również Wasze opinie, dzięki którym inni użytkownicy będą mogli określić jakość prezentowanych przez nas serwisów.

Kategorie: