Podwyżka stóp w USA w grudniu, kiedy w Polsce?

pixabay.com

Komentarz walutowy 15.11.2016 Komentarz aktualny na godzinę 09:00
Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Podwyżka stóp w USA w grudniu, kiedy w Polsce?

Wbrew oczekiwaniom części analityków złoty nie odrobił wczoraj strat z 11 listopada. Dalej rosną szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA na grudniowym posiedzeniu. Coraz częściej mówi się o podwyżce stóp w Polsce.

Złoty dalej słaby

Poniedziałkową słabość złotego analitycy tłumaczyli w prosty sposób. Waluta poszła w górę w piątek, podczas gdy na rynku nie było inwestorów z Polski, więc i płynność była niższa. Problem polega na tym, że wczoraj, gdy Ci inwestorzy już się pojawili złoty wcale nie odrobił strat. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze złoty związany jest silnie z euro. Waluta ta jest swoistą przeciwwagą biznesową dla dolara. Wzrost wartości dolara pociąga za sobą osłabienia euro i odwrotnie. W efekcie gdy dolar rośnie w siłę i kapitał inwestycyjny/spekulacyjny ucieka na drugą stronę oceanu, ucieka również z rynków silnie z euro powiązanych. Skoro wczoraj umacniał się dolar, to doszło do osłabienia złotego.

Grudniowa podwyżka stóp procentowych w USA

Wyceny kontraktów na stopę procentową, na podstawie których powstaje wycena prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach FED, pokazuje dalszy wzrost szans na grudniową podwyżkę stóp. Od wczoraj wzrosły one z 81,1% do 85,8%. To właśnie ten ruch był odpowiedzialny za dalsze umacnianie się dolara względem euro. Dzisiaj od rana następuje korekta wczorajszego ruchu. Dodatkowym dowodem siły amerykańskiej waluty był fakt, że wczoraj po południu zrównała się ona pod względem wartości z frankiem. Kolejne dni pokażą czy dolar naprawdę jest tak wysoko wyceniany przez inwestorów, czy tylko wykorzystali go oni do krótkoterminowej spekulacji po wyborach w USA.

Oczekiwania co do stóp procentowych w Polsce

Po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości analitycy odrzucili scenariusz podwyżki stóp spodziewając się raczej, że dojdzie do obniżki by pobudzić gospodarkę tanim pieniądzem. Jak pokazał ostatni rok do niczego takiego nie doszło. Obecnie analitycy wskazują, że wraz za podwyżkami w USA mogą pójść podwyżki w innych krajach. W rezultacie zasadna będzie również podwyżka stóp procentowych w Polsce. Co oznacza zmiana stóp procentowych? Im wyższe stopy tym bardziej opłacalne dla inwestorów trzymanie środków w danej walucie, gdyż otrzymuje on wyższą stopę zwrotu z inwestycji bezpiecznych. W rezultacie rośnie zainteresowanie daną walutą. Im więcej inwestorzy chcą jej kupić tym bardziej jej cena rośnie.

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 11:00 - Niemcy - indeks instytutu ZEW,
 • 14:30 - USA - wyniki sprzedaży detalicznej.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.