Płacenie podatków od wymiany walut

Czy wymieniając walutę należy zapłacić od niej podatek. Odpowiedz nie jest taka prosta, co pokazuje ten artykuł. W telegraficznym skrócie,kiedy wymiana walut zakonczyła się osiągnieciem zysku to nalezy z tego tytuły zapłacić podatek.

Brak podatku przy wymianie

Jak powszechnie wiadomo każda osoba uzyskująca dochody musi odprowadzić od nich podatek. Powstaje, więc pytanie czy wymieniając walutę w Internecie należy zapłacić z tego tytułu jałmużnę państwu?

Na pewno każdy, kto wymieniał walutę zauważył, iż przy podanych kursach wymiany walut nie ma żadnych zapisów o podatkach, ani VAT, ani akcyzie. Art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) mówi wyraźnie, iż „Zwalnia się od podatku: transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych, jako prawny środek płatniczy”. Dotyczy to także usług takich jak przelewy, związanych z obsługą wymiany. Fani numizmatyki będą natomiast zawiedzeni faktem, iż ich hobby jest jednak obciążone podatkami: ”z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane, jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną”. Oznacza to, że wymieniając pieniądze w kantorze bądź na platformie bezpośredniej wymiany walut, usługa ta będzie wolna od podatku VAT.

Podatek od zysku

Jest to spore ułatwienie dla tych instytucji, jednak ich użytkownicy mogą mieć problem, gdyż w niektórych przypadkach muszą oni zapłacić podatek od swoich dochodów związanych z wymianą waluty. Wystarczy zajrzeć do ustawy o podatku dochodowym od osób publicznych żeby się o tym przekonać. „Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c”, wymiana walut ma jeszcze bardziej szczegółowe potwierdzenie w dalszej części. Art. 14. 2 tejże ustawy: „przychodem z działalności gospodarczej są również: 3) różnice kursowe”. Osoby fizyczne powinny pamiętać, że mimo iż nie prowadzą działalności gospodarczej to przepis ten także ich dotyczy.

Każdy obywatel musi zapłacić podatek od zysków, które osiągnął w trakcie wymiany waluty, czyli gdy kupił środek płatniczy obcego państwa po niższej cenie niż potem sprzedał. Trzeba pamiętać, iż zapis ten nie dotyczy wymiany w celach zakupowych, co oznacza, że jeśli nabył towar zagranicą taniej niż w Polsce dzięki korzystnej wymianie złotówek, to od takiej wymiany nie musi odprowadzać podatku. Także firmy, używające waluty w celach operacyjnych nie mają obowiązku zapłacenia podatku. Cele operacyjne, to wszystkie czynności związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa takie jak np. transakcje kupna i sprzedaży. Jednak przypominamy, iż gdy firma lub osoba fizyczna nabyła walutę a następnie sprzedała ją z zyskiem to uzyskała w ten sposób dochód z transakcji kapitałowych, co należy rozliczyć z urzędem skarbowym i zamieścić w zeznaniu podatkowym PIT.

Rozliczenie

Na tego typu rozliczenia ma się czas do 30 kwietnia w roku następującym po transakcji sprzedaży obcej waluty. Osoby prywatne mogą się spodziewać opodatkowania zysku według skali podatkowej, która wynosi odpowiednio w zależności od wielkości tego dochodu 18% i 32%. Natomiast kiedy rozlicza się podmiot działalności gospodarczej to jest on opodatkowany na zasadach ogólnych lub według stawki liniowej wynoszącej 19%. Przedsiębiorcy muszą także pamiętać, iż obowiązek zapłacenia daniny występuje także, kiedy następuje korzystna dla nich zmiana kursu waluty obecnej, w przedziale czasowym pomiędzy dniem zawarcia umowy, a dniem realizacji płatności z niej wynikającej. W wyniku czego otrzymali oni kwotę większą od tej na jaka opiewała umowa. Różnica dwóch kwot – zaksięgowanej według kursu w umowie i otrzymanej potem podlega opodatkowaniu, jeżeli była dodatnia.

Czytając to łatwo dojść do wniosku, że przy ustalaniu opodatkowania najważniejszy jest kurs waluty. Ustawodawca wyraźnie sprecyzował jak go ustalić. Najistotniejszy jest tutaj faktyczny kurs dokonanej wymiany w danym dniu. Nie ma znaczenia czy jest to kurs w banku, w którym posiada się konto czy kurs z dowolnego kantoru lub platformy p2p. Ważne jest tylko to, jaki kurs został użyty do wymiany. Podatnik powinien, dlatego posiadać dowód kursowy w postaci dowodu wymiany. Kantory także wystawiają faktury tylko, że nievatowskie. Kiedy niemożliwością jest ustalenie użytego kursu wymiany urząd skarbowy będzie stosował średni kurs w Narodowym Banku Polskim z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania lub wysłania pieniędzy.

Przykład

Dla przykładu obliczymy podatek według kursu z NBP. Polska firma podpisał w dniu 2 października 2013 kontrakt z firmą niemiecką na eksport 1000 sztuk towaru po cenie 1 euro. Kontrahent zapłacił jej 8 października 2013. Z powodu braku dowodów kursowych, przedsiębiorca musi sięgnąć po kursy NBP. W tym wypadku najpierw spogląda na średni kurs w dniu poprzednim do dnia podpisania umowy, czyli 1 października. Wynosił on 4zł za 1 euro, co daje łącznie ponad 4000 zł. Następnie potrzebny jest średni kurs euro NBP z dnia poprzedzającego realizację umowy, czyli 7 października 2013. Kurs wynosił wtedy 4,10 zł, przez co kwota ze sprzedaży tysiąca sztuk towaru wynosi 4100 zł. Krótkie odejmowanie wykazuje iż polskie przedsiębiorstwo zyskało na zmianie kursu 100 zł i właśnie od tej kwoty musi odprowadzać podatek.

Należy pamiętać, że, mimo iż kursy wymiany w kantorach internetowych i platformach wymiany walut są o wiele korzystniejsze niż w NBP, co sprawia, że łatwiej jest osiągnąć zysk, to nie jest to podstawą do gubienia dowodów transakcji w celu przeliczenia wymiany po kursach z polskiego banku centralnego w celu uniknięcia podatku.

Księgowe i podatkowe zasady rozliczeń wymiany walut

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą polecamy artykuł Podatek od wymiany w kantorze internetowym, w którym szczegółowo opisano reguły po jakim kursie należy przeliczać kursy wymiany walut oraz jak księgować różnice kursowe.

Podsumowanie

Zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa o osobowości prawnej są zobowiązań do zapłacenia podatku od zysku przy wymianie waluty. Muszą także zapisać to w swoim zeznaniu podatkowym.

Kategorie: 

Komentarze

tak cwaniaczku a jak była strata - coś mądrego na ten temat (podatek od zysków to odliczenie przy stratach powinien być czyż nie ?)

A jesli najpierw wyszedlem 10% do tylu, a pozniej 8% do przodu to place podatek czy nie ? :D

Płacisz od 8% od sumy od jakiej się wzbogaciłeś, tam gdzie się nie wzbogaciłeś- nie płacisz- proste.

Jeśli zakupię walutę w jednym roku podatkowym i sprzedam ją z zyskiem w następnym to czy płacę podatek?

Zakupu w celu dalszej sprzedaży czyli mimo, iż rok się zmienia to podatek trzeba płacić chyba że nie zarobisz na tym :)

Uważam, że podatek od wymiany walut to chamstwo.... Nie miałem jeszcze okazji zyskać na wymianie, ale moim zdaniem jeśli wymiana generuje zysk, to znaczy że rządzący dopuścili się degradacji wartości rodzimej waluty. I jest to ich błąd za który powinni sami zapłacić, a nie wyciskać pieniądze z szarego Kowalskiego, który w ich oczach jakże cwanie śmiał się zabezpieczyć przed stratą wartości swoich oszczędności. Stratą z powodu niegospodarności właśnie rządu. Hipokryzja.

ok ale ktoś tutaj wyżej napisał:
np:
kupił 10.000 USD za 35.000 zł sprzedał za 40.000 zł
kupił 10.000 EUR za 42.000 zł sprzedał za 35.000 zł

ma zapłacić jakiś podatek, z jednego ma zysk z drugiego statę (strata przewyższa zysk) nie ma DG

jeśli odbyło się to w jednym roku to nie będzie płacił podatku. koszt zakupu wyniósł: 77000 zł, sprzedaż 75000zł, czyli ma stratę 2000zł. Proste

Dokładnie, nie płacisz podatku, ponieważ łącznie miałeś stratę w danym roku podatkowym. Nie liczą się pojedyncze zyskowne transakcje od których płacisz podatek, bo są pomniejszane o stratę którą wygenerowałeś w danym roku podatkowym. To tyle co wiem. Podam tylko przykład opodatkowania od zysków finansowych na giełdzie, iż są straty uwzględniane do pięciu lat wstecz, czyli że jeśli miałeś stratę w pierwszym, drugim, trzecim i czwartym roku podatkowym powiedzmy na łącznie 12 tyś, a w piątym miałeś zysk 12 tyś to możesz sobie tę stratę teraz dopisać do obecnego roku i wychodzi na to, że nie płacisz podatku. Nie wiem jak jest na walutach, trzeba to sprawdzić u księgowej, jak i również to co podałem wyżej, bo prawo lubi się zmieniać i nie wiem dokładnie jak jest teraz, ale masz teraz ogólne rozeznanie jak to działa.

Witam
Mam hipotetyczny scenariusz: dokonałem w ciągu roku rozliczeniowego same korzystne przewalutowania na których zyskałem 2000zł. Czy podatek zostania naliczony od tej właśnie kwoty czy zostanie ona dodana do mojego dochodu ze stosunku pracy i podatek zostanie określony na podstawie całkowitego dochodu?
I druga rzecz: czy ma znaczenie z jaką walutą kończę rok? Bo np. było 5 transakcji i zysk 1000zł a na koncie złotówki - proste, ale jesli po kilku transakcjach mam na koncie Euro bo kurs nie był korzystny to czy zapłacę podatek od 'pełnych' transakcji czy moje Euro zostanie przeliczone na kurs z ostatniego dnia roku?

Podatek tylko od zysku, jak masz pod koniec roku euro to są to Twoje pieniądze i ich nie przeliczasz na pln w głowie i wychodzi Ci plus albo minus. Możesz mieć nawet dukaty. Na tym się nic nie wzbogacasz. Planujesz zrobić kiedyś tranzakcie z euro na pln czyli zrobiłeś powiedzmy 5,5 ( pięć i pół ) transakcji, płacisz zysk z tych 5 a to 0,5 w następnym roku, o ile wymienisz na pln i zyskasz. Pozdro

Witam, 4 lata temu wymieniłem złotówki na euro aby kupić złoto w zagranicznym serwisie inwestycyjnym. Zakupu waluty dokonałem przy kursie 4.10zł. Jednak przez kilka kolejnych lat zakupiona za te pieniądze inwestycja mocno straciła na wartości. Ostatecznie postanowiłem odzyskać pieniądze ze stratą ~20% (strata w €). Obecnie kurs € to 4.50zł, dzięki czemu udało mi się odzyskać część straconych pieniędzy (w stosunku do początkowej kwoty liczonej w PLN). W dalszym ciągu jednak mam ~10% straty biorąc pod uwagę całą inwestycję. Czy w tej sytuacji należy rozliczyć się z dochodu pochodzącego z wymiany walut?

Jesli zarabiam w euro i jednorazowo zamieniam w kantorze internetowym na zlotowki to tez podlega to opodatkowaniu? Nie jest to zamiana zlotowek na eueo i po chwili sprzedanie po leprzym kursie na zlotowki w celu zysku. Jestem osoba fizyczna.

Witam jeśli zarabiam w funtach sprzedaje je a potem kupuje i znow sprzedaje osiągnę zysk to czy musze zapłacić podatek?

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.