OFE do likwidacji. Zmiany w polityce USA.

Zamknięcie Otwartych Funduszy Emerytalnych coraz bardziej realne. Amerykanie jednak nie wycofają się tak szybko z Iraku. Dobre dane z Wlk. Brytanii nie pociągnęły funta w górę.

Co dalej z OFE?

Temat otwartych funduszy emerytalnych jest tylko wbrew pozorom mało istotny dla rynków finansowych. Warto zwrócić uwagę, że po likwidacji tego bytu pieniądze, które są zainwestowane w różne aktywa będą musiały zostać z nich wyjęte i przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz nowych bytów, które zastąpią fundusze emerytalne. W rezultacie jeżeli środki były inwestowane za granicą czeka nas ich masowe przewalutowanie, które powinno wówczas wzmacniać złotego. Z drugiej strony obcy kapitał może uciekać z Polski bojąc się tąpnięcia na giełdzie po zamykaniu OFE. W takim scenariuszu wpłynęłoby to na osłabienie złotego. Warto zwrócić uwagę, że wstępny termin zmian czyli lipiec 2018 nie jest wcale pewny. Powodem są problemy techniczne i proceduralne. Coraz bardziej prawdopodobny okazuje się zatem termin stycznia 2019 roku.

Zmiana polityki zagranicznej USA

Prezydent Donald Trump przedstawił nową doktrynę polityczną. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ma już mowy o przewlekłym i bezskutecznym zaangażowaniu w Afganistanie. Znalazły się za to fragmenty o nietworzeniu próżni dla terrorystów i Państwa Islamskiego. Taki ruch może oznaczać dalsze zaangażowanie wojsk w jeszcze większych liczbach. Oznacza to kolejne koszty. Biorąc pod uwagę budżet USA może to spowodować kolejne podejście pod rozstanie się z programem ObamaCare.

Dobre dane  z Wielkiej Brytanii

Po tym jak ostatnie dni nie rozpieszczały funta wreszcie przyszedł czas na dobre dane z wysp. Wskaźnik zamówień wg CBI niespodziewanie wzrósł o 3 pkt. Sam kurs zareagował dość leniwie, ale warto zwrócić uwagę, że od grudnia waluta brytyjska jest z drobnymi przerwami wciąż w trendzie spadkowym. W rezultacie dane te mogły nie tyle spowodować odbicie co spowolnić spadki funta, który ostatnimi dniami pogłębia wielomiesięczne minima kursowe.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,
 • 14:30 - Kanada - sprzedaż detaliczna.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.