Niespodzianka z Kanady. Rynek Ropy

Dobre dane z Kanady

W piątek poznaliśmy pakiet ważnych danych z USA. PKB w ujęciu rocznym rośnie o 1,7% przy oczekiwanych 1,6%, ale to nie te dane były najważniejsze. Sytuacja na rynku pracy, czyli de facto liczba nowych miejsc pracy, okazała się znacznie wyższa od oczekiwań. Analitycy spodziewali się 10 tysięcy i spadku stopy bezrobocia z 6,3% na 6,2%. Dane pokazały 79,5 tysiąca oraz spadek bezrobocia do 5,9%. W rezultacie tych danych dolar kanadyjski wystrzelił w górę. Od publikacji zyskał około 1,5% na wartości. Skacząc od razu z 2,75 zł na 2,78 zł, po czym do końca dnia przekroczył 2,79 zł.

Walka na rynku ropy

Decyzja o przedłużeniu obniżenia wydobycia przez OPEC oczywiście podbiła ceny czarnego złota. Szybko natomiast pojawiły się informacje z USA. Wzrasta liczba odwiertów. Na razie powoli, ale nie dużo brakuje do maksimów z wakacji tego roku. Rosnąca liczba odwiertów poparta wypowiedziami największych producentów o stopniowym otwieraniu nowych spowodowała korektę wzrostów na rynku ropy. Biorąc pod uwagę poziom cen należy się spodziewać, że ruch ten może zostać utrzymany. To właśnie okolice 50-65 USD są uznawane przez wielu analityków jako moment, w którym technologia wydobycia z łupków staje się opłacalna. Jeżeli uda się odpowiednio szybko zwiększać wydobycie ceny ropy pomimo działań OPEC mogą na dłużej pozostać na obecnych poziomach.

Wenezuelska kryptowaluta

Po ostatnich sukcesach bitcoina w blasku chwały chcą się również ogrzać inni. Niewypłacalna Wenezuela słowami swojego prezydenta zapowiedziała wprowadzenie “petro”. Ma to być kryptowaluta, której wartość zabezpieczona jest rezerwami surowców naturalnych. Patrząc na nazwę łatwo wskazać, który będzie dominował. Analitycy są bardzo sceptyczni co do możliwości wdrożenia tego projektu w życie. Wskazują tutaj raczej na element gry negocjacyjnej z wierzycielami. Nie do końca wiadomo dlaczego inwestorzy, którzy wyprzedają wszystko co ma cokolwiek wspólnego z tym krajem, nagle mieliby kupić jego kryptowalutę. Tym bardziej, że skoro realna waluta straciła ponad połowę wartości w samym listopadzie, głównie z powodu bankructwa, to dlaczego petro miałoby być stabilne.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 16:00 - USA - zamówienia na dobra.


  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.