Niespodzianka na funcie. Mniej bezrobotnych w USA

W nocy niespodziewanie funt stracił na wartości 20 groszy. Raport KNF na temat sektora bankowego. Mniej bezrobotnych w USA. Produkcja przemysłowa w Europie rośnie.

Dziwne zmiany na funcie

Co kilka lat na rynkach dochodzi do wydarzeń, których absolutnie nie da się wyjaśnić w sposób fundamentalny. Dzisiaj około 3 w nocy nagle pojawiły się zlecenia sprzedaży funta. Kurs w ciągu kilku minut spadł o 20 groszy, po czym zawrócił. Nie wrócił już jednak do poprzednich poziomów. Funt wrócił do 4,80 zł, ale dalej podąża w dół. Obecnie znajduje się na 4,75 zł - to znaczący spadek biorąc pod uwagę, że wczorajszy dzień zakończył w okolicach 4,85 zł. Funt znajduje się pod silną presją spadkową z powodu Brexitu, dlatego najprawdopodobniej na rynkach znajduje się wiele zleceń automatycznej sprzedaży funta gdyby zbyt mocno tracił na wartości. Obecny krach jest najprawdopodobniej wynikiem nagłego dużego zlecenia sprzedaży wspartego aktywacją automatycznych zleceń. Nie wiadomo czy pierwotne zlecenie było błędem, aczkolwiek wszystko działo się w trakcie sesji azjatyckiej, kiedy płynność na parach funtowych jest najniższa, gdyż główne banki zainteresowane funtem są po za godzinami pracy.

Raport KNF

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat polskiego sektora bankowego. Ocenił sytuację jako stabilną. Wskazał jednak na ryzyka związane z kwestią kredytów w walutach obcych, w tym głównie na franku. Ryzykiem dla banków są również potencjalne rozwiązania tej kwestii. Pomimo dobrej płynności banków KNF wciąż zaleca stabilizowanie źródeł finansowania. Zwrócono uwagę na wpływ podatku od instytucji finansowych oraz zwiększone składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Spada liczba bezrobotnych w USA

Wczoraj poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Spadły one po raz kolejny poniżej psychologicznej bariery 250 tysięcy. Osiągnęły 249 tysięcy wobec oczekiwanych 257 tysięcy. Jak reagowały rynki walutowe? Dobre dane pozwoliły kontynuować umacnianie się dolara względem euro. Od wczoraj dolar umocnił się względem euro o niemal jednego centa. Dla porównania jest to podobna skala jak 4 grosze zmiany na euro czy na franku.

Produkcja przemysłowa w Europie

Od rana poznaliśmy odczyty na temat produkcji przemysłowej w najważniejszych europejskich gospodarkach. Niemcy rosną o 2,5% w skali miesiąca, podczas gdy oczekiwano 0,8%, z kolei wzrost we Francji wynosi 2,1% przy oczekiwanych 0,6%. Słabiej od oczekiwań wypadła Wielka Brytania z 0,4% spadku wobec 0,2% wzrostu oczekiwanych przez analityków. Jak łatwo się domyślić pogłębiło to tylko spadki na funcie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy,
 • 14:30 - Kanada - sytuacja na rynku pracy,

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.