Niemcy kredytują się bez kosztów

pixabay.com

Niemcom udało się sprzedać pakiet obligacji od których nie zapłacą odsetek. Kolejny uspokajający głos z Rady Polityki Pieniężnej. O 13:00 decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Dobre dane z USA.


Ciekawa rzecz dzieje się obecnie na rynku obligacji. Coraz więcej państw emituje papiery dłużne o ujemnej stopie procentowej. Na pierwszy rzut oka to co stało się wczoraj w Niemczech, gdzie inwestorzy kupili 10 letnie obligacje bez odsetek, wydaje się szaleństwem. Z drugiej strony to i tak niewiele w porównaniu z tym, że Szwajcarzy sprzedają papiery o zapadalności 32 lat z ujemnym oprocentowaniem. Dlaczego w ogóle są chętni na takie inwestycje? W dobie ujemnych stóp procentowych banki za przetrzymywanie gotówki biorą przecież pieniądze. W przypadku obligacji również zapłacimy, tyle, że mniej. Otwartym jest pytanie jak długo ujemne stopy procentowe zostaną utrzymane. W przypadku krótkich okresów jest to zupełnie racjonalna wycena. W tym kontekście 10-letnie obligacje Niemiec wydają się już ryzykowne. Z drugiej strony szwajcarskie z zapadalnością na 2058 rok to coś co nawet u ekonomistów budzi poważne podejrzenia.


Kamil Zubelewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej, w wywiadzie dla Bloomberga potwierdził brak chęci do obniżek stóp procentowych. Wskazał, że obecne programy zwiększające wydatki publiczne będą raczej sprzyjać szybszemu wzrostowi inflacji. Wyjątkiem od tego podejścia miałoby być nagłe i niespodziewane załamanie gospodarki. W tym kontekście wskazał jednak, że nawet wtedy musiałaby istnieć zależność, że niższy koszt kredytu musiałby bardzo pozytywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy.


Dzisiaj o 13:00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Komunikat ten od wielu miesięcy był tylko formalnością. Dzisiaj jest inaczej, gdyż konsensus rynkowy mówi o obniżce stóp o 0,25%. Decyzja ta miałaby dać nowy impuls gospodarce, której grozi spowolnienie w związku z Brexitem. Gdyby doszło do obniżki stóp procentowych, należy spodziewać się osłabiania się funta. Z drugiej strony utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie powinno spowodować korektę w górę.


Wczorajsza decyzja Banku Kanady zgodnie z oczekiwaniami nie zawierała zmiany stóp procentowych. Ważniejszą wiadomością tego wieczoru była publikacja beżowej księgi. Jest to dokument zawierający informacje gospodarcze z 12 dystryktów FED. Wnioski są korzystne dla gospodarki USA. Zatrudnienie rośnie, a presja na wzrost płac jest umiarkowana.


Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,


  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.