Negatywny wpływ 500+. Posiedzenie RPP

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności potwierdza mniejszą aktywność zawodową młodych kobiet. OPEC po raz kolejny spotyka się by ograniczać wydobycie ropy. Dzisiaj kończy się posiedzenie RPP.

Coraz mniej młodych kobiet aktywnych na rynku pracy

Dziennik Gazeta Prawna opublikował bardzo niepokojące wyniki badań. Owszem bezrobocie spada i jest najniższe od lat. Problem polega na tym, że nie wynika to tylko z większej liczby miejsc pracy, która nagle pojawiła się w naszym kraju. Jest w sumie tylko jedna, ale istotna grupa, w której aktywność zawodowa spadła. Są to kobiety w wieku 25-44 lat. Co takiego stało się w tej grupie zawodowej, że nagle większość z nich jako powód odejścia z rynku pracy podała “obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”? Według analityków mamy właśnie do czynienia z negatywnym bodźcem jaki dla tych osób stanowi program 500+. Spełnia się zatem przepowiednia krytyków programu. Należy pamiętać, że ze względu na konstrukcję programu emerytalnego w Polsce, który zależy od ilości składek spowoduje to w przyszłości minimalne lub bardzo niskie emerytury. Jaki ma to wpływ teraz w skali makroekonomicznej? Dużo lepsze dane makroekonomiczne z rynku pracy powinny uwzględniać to zjawisko zatem inwestorzy mogą mniej przychylnie patrzeć na nie co w konsekwencji odbije się złotówce czkawką.

Co z tą redukcją wydobycia?

Informacje o ograniczeniu przez OPEC wydobycia ropy naftowej nie spowodowały spodziewanego podniesienia cen na rynku. Stało się tak mimo przyłączenia się do tego porozumienia m. in. Rosji. W tą sobotę ma odbyć się we Wiedniu, będącym tradycyjnym miejscem takich spotkań, kolejne posiedzenie państw produkujących ropę naftową również tych spoza OPEC. Cel jest jak zawsze jeden. Jak bardzo trzeba obniżyć wydobycie ropy, oraz kto musi ile z tego obniżenia wziąć na siebie, żeby ceny wzrosły. Powodem obecnego niepokoju jest osunięcie się cen ropy o niemal 3% od początku tygodnia. Ruch ten zwyczajowo pociągnął za sobą rubla jako walutę kraju mocno zależnego od produkcji ropy.

Posiedzenie RPP

Dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie powinno przynieść niespodzianek. Według ostatnich deklaracji prezesa NBP rok 2017 ma być rokiem stabilizacji i nie należy się spodziewać w nim zmian stóp procentowych. Biorąc pod uwagę rozpoczynający się wzrost cen surowców można podejrzewać, że inflacja w Polsce może przyspieszyć szybciej niż się nam obecnie wydaje. Kluczowym problemem jest obecnie spowalniający wzrost gospodarczy. RPP jest oczywiście zgodnie z ustawą niezależna, aczkolwiek wątpliwym jest by w sytuacji spowalniającej gospodarki jako swój jedyny cel brała walkę z inflacją. Patrząc na wyceny kontraktów terminowych na stopę procentową inwestorzy potwierdzają, że w najbliższych kwartałach nie ma co się spodziewać wzrostu stóp procentowych. Gdyby ta perspektywa się przybliżyła należy spodziewać się możliwych wzrostów na złotym.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na:

 • 16:00 - Kanada - decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.