Wicepremier przewiduje deficyt budżetowy poniżej zapisanego w ustawie. Grecja wciąż nie wynegocjowała warunków z kredytobiorcami. We Włoszech kolejny bank poprosił o pomoc.
Deficyt w Polsce
Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że deficyt budżetu powinien być mniejszy niż zapisany w ustawie. Różnica ma sięgnąć nawet kilku miliardów złotych. Jest to bardzo dobra wiadomość dla rynków, gdyż główną obiekcją wobec poslkiej gospodarki jest wpływ silnie rozbudowanych programów socjalnych (500+, obniżka wieku emerytalnego) i źródła jego finansowania. Kluczowym dla tych i przyszłorocznych wyliczeń będą informacje z końca roku kiedy dowiemy się ilu Polaków skorzysta ze znów obniżonego wieku emerytalnego. Jest to ważny program, gdyż jego koszty ekonomiści oceniają na około 15% obecnego deficytu budżetowego.
Grecja znów wraca na tapetę
Ateny znów postanowiły o sobie przypomnieć na początek lata. Co roku problem wyskakuje w tym samym mniej więcej momencie, gdyż programy pomocowe mają termin w latach. Zatem skoro rok temu był problem to i za rok najprawdopodobniej będzie. Obecnie brakuje warunków otrzymania kolejnej transzy pomocy bez której Grecy nie spłacą poprzedniej. Terminem krytycznym podobnie jak w ostatnich latach jest lipiec. Im bliżej tego terminu tym ostrożniej inwestorzy patrzą na euro. Powodem są zawirowania, które miały miejsce dwa lata temu kiedy to Grecy odmówili spłaty zadłużenia. W efekcie od kilku dni trwa stopniowa korekta ostatniego umocnienia euro względem dolara.
Włoskie Banki znów pod kreską
Tym razem problemy zgłosił Banca Popolare di Vicenza. Poprosił on o wsparcie w wysokości 6,4 mld złotych. Dla porównania to kwota przekraczająca roczne dochody polskich banków i to przed podatkiem bankowym. Jest to obok Grecji kolejny impuls powodujący, że inwestorzy mniej przychylnie patrzą na europejską walutę. Ale efektem tych danych jest nie tylko sygnał osłabiający euro. W dół poszła również giełda a w górę rentowność obligacji.
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Dodaj komentarz