FED raczej podniesie stopy na grudniowym posiedzeniu, ale w 2018 tempo wzrostów może zwolnić. Duże spadki na chińskim parkiecie. Koniunktura w strefie euro najlepsza od lat.
Co nadchodzi w FED?
Wczoraj o godzinie 20:00 opublikowano w USA tzw. minutki. Są to zapiski z rozmów jakie miały miejsce na ostatnim posiedzeniu rezerwy federalnej. Zwyczajowo po posiedzeniach publikowany jest tylko komunikat, a cały zapis pojawia się z pewnym opóźnieniem. Z tego co można wyczytać, grudniowa podwyżka jest właściwie pewna. Scenariusz ten zresztą jest już dawno uwzględniony w cenach przez rynki. Kluczowym elementem jest natomiast co z ruchami sóp w przyszłym roku. Dotychczas oczekiwano 3 ruchów w górę, każdy po 0,25%. W stenogramach widać natomiast, że część z członków FED uważa, że inflacja pozostaje zbyt niska. Co to oznacza? Rosnące stopy procentowe raczej pogłębią ten problem. W rezultacie rynek odebrał to jako zapowiedź, że może nie dojść do mniejszej ilości podwyżek. Skoro 3 podwyżki były już w cenie, a nagle się okazało, że może być ich mniej inwestorzy zaczęli reagować. Efektem było osłabienie się dolara względem euro o około 0,3 centa i osiągając najsłabszy poziom dolara wobec euro od 15 listopada.
Problemy chińskiej giełdy
Po tym jak poluzowano kontrolę rynków finansowych w Chinach po zjeździe partii, dzieją się tam dość dziwne rzeczy. Na dzisiejszej sesji główny indeks giełdowy zanurkował ponad 2% w dół. Analitycy jako główny powód wskazywali fakt, że giełda w ciągu pół roku urosła o 13% zatem miała sporo miejsca na korektę. Najprawdopodobniej do realizacji zysków skłoniły inwestorów ograniczenia w zaciąganiu pożyczek przez internet. W kraju gdzie na giełdzie inwestuje bardzo dużo indywidualnych inwestorów był to istotny bodziec.
Bardzo dobra koniunktura w strefie euro
Rano poznaliśmy serię odczytów indeksów PMI dla przemysłu. Na uwagę zasługują dobre wyniki największych gospodarek - 57,5 pkt we Francji oraz 62,5 pkt w Niemczech. To nie tylko bardzo dobre rezultaty znacznie przewyższające próg 50 pkt, symbolicznie rozgraniczający recesję od wzrostu. Jest to również wynik znacznie przekraczający oczekiwania wynoszące odpowiednio 55,9 pkt oraz 60,3 pkt. W rezultacie wynik łączny dla całej strefy euro był najwyższy od lat. Był to kolejny impuls, który wpływał na umocnienie się euro względem dolara.
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Dodaj komentarz