Macron już prawie w Pałacu, ropa tanieje

Szanse Macrona dalej rosną

W sondażach uważana za skrajnie prawicową Marine Le Pen wciąż traci. Wygląda na to, że tym razem będą to duże wybory bez niespodzianki. Z drugiej strony według sondaży Brexit się nie odbywał a prezydentem USA była kobieta. Rynki wyraźnie już dyskontują zwycięstwo Pana Macrona. Najlepiej widać to na parze EUR/USD, która wczoraj osiągnęła już niemal poziom 1,1 i  to pomimo rosnącej szansy na czerwcową podwyżkę stóp procentowych w USA. Gdyby kandydatek centrum nie wygrał można się spodziewać korekty tych wszystkich ruchów i powrotu do poziomów, które widziane były przed pierwszą turą wyborów. Jeżeli wygra Macron analitycy nie spodziewają się większych zmian, gdyż są one już uwzględniane w cenach.

Ropa poniżej 50 dolarów za baryłkę

Od połowy kwietnia czarne złoto staniało już 15% i wciąż spada. Wczoraj przekroczona została bariera 50 dolarów za baryłkę. Co powoduje tak duży spadek cen? Powodem jak zawsze jest relacja popytu i podaży. O ile w popycie na ropę nie wydarzyło się nic nowego o tyle problemem jest rosnąca podaż. W USA produkcja wciąż rośnie i jest najwyższa od 2015 roku. OPEC może oczywiście zrównoważyć te wzrosty ale zbiera się dopiero za 3 tygodnie i nie jest pewne czy znowu zgodzi się na redukcję wydobycia. Na rynkach walutowych ropa jak zawsze największy wpływ ma na rosyjskiego rubla. W ciągu niecałych dwóch tygodni spadł on z 7,1 grosza na 6,6 grosza.

ObamaCare czy American Health Care

Flagowy projekt poprzedniego prezydenta USA właśnie zaczyna przechodzić do historii. Zastąpi go American Health Care Act. Główną zmianą jest odejście od obowiązkowości. W przypadku Obamacare ubezpieczenie było obowiązkowe pod groźbą kary. W rezultacie najbiedniejsi zamiast się ubezpieczać woleli płacić kary co jeszcze pogorszyło ich sytuację. Nie jest to oczywiście jedyna zmiana. Biorąc pod uwagę, że przed ustawą jeszcze wizyta w izbie wyższej z pełną analizą zmian warto poczekać na poprawki senatorów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy,
 • 16:00 - Kanada - indeks Ivey PMI.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.