Kupowanie gier przez platformę Steam – jak zaoszczędzić na wymianie waluty?

Steam to bez wątpienia wiodąca platforma dla graczy. Oprócz wielu funkcjonalności jakie nam oferuje, najważniejszą z nich jest możliwość kupowania gier. Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju jesteśmy zobowiązani do dokonywania za jej pośrednictwem płatności w euro. Z uwagi na to, przed zakupem należy zastanowić się, jaka forma transakcji będzie dla nas najkorzystniejsza.

Podstawy

Zarówno w przeglądarce, jak i samej aplikacji, możemy bez problemu przejść do sklepu Steam. W tym celu, po otwarciu okna programu, klikamy w pozycję „sklep” umieszczoną w górnym panelu (przykład widoczny po lewej stronie artykułu).

Przeglądamy interesujące nas produkty. Załóżmy, że szukamy promocji w dziale „Gry akcji” – po przeniesieniu do zakładki widzimy najkorzystniejsze, weekendowe oferty. Jedną z nich jest gra od polskich deweloperów – Dying Light. Klikamy w naszą pozycję:


1


Przechodzimy do szczegółów wybranej przez nas gry. Zamieszczono tutaj wszystkie informacje na temat tytułu oraz możliwe do zakupienia wersje, znajdujące się pod oknem. Wybieramy interesujący nas wariant – w tym przypadku będzie to podstawowa wersja Dying Light:


1


Następnie wybieramy czy ma być to gra dla nas, czy podarowana jako prezent (można ją przesłać jednemu z naszych znajomych na platformie Steam). W tym przypadku wybieramy opcję pierwszą:


1


Teraz przechodzimy do płatności, które są kluczową kwestią niniejszego artykuły.

Płatności

Steam oferuje wiele form płatności:


1


Warto zauważyć, że Polacy z reguły korzystają tylko z kilku z nich. Są to:

 • Mój portfel Steam – jeżeli posiadasz już środki przypisane do Twojego konkretnego konta – korzystasz z tej opcji. To najprostszy sposób na dokonywanie płatności, jednak najpierw musisz przelać je na platformę. Właśnie w tym tkwi problem – wszystkie opcje oferują różne formy przewalutowania, co odbije się na ostatecznej cenie kupowanej przez Ciebie gry. Kiedy pieniądze znajdą się już na koncie Steam, to zakupu dokonasz w prosty i szybki sposób, za pomocą kilku kliknięć.
 • PayPal – prawdopodobnie najpopularniejsza forma dokonywania płatności na platformie Steam. Jej dużym minusem jest niekorzystne przewalutowanie kursów oraz naliczanie dodatkowych opłat. W związku z tym warto przemyśleć to rozwiązanie, jednak istnieje też możliwość powiązania konta PayPal z kontem walutowym. Zostanie ono opisane w późniejszej części artykułu.
 • PaySafeCard – karty wydawane w konkretnych punktach, najczęściej sklepach z elektroniką, kioskach i supermarketach. Posiadają one specjalny, 16-cyfrowy kod PIN, który wykorzystujemy do dokonania płatności. Niestety, w Polsce uzyskamy PaySafeCard tylko w złotówkach. Ponadto, karty można nabywać jedynie w kwotach 20, 30, 50, 100 lub 300 złotych. Oznacza to, że nie możemy zdecydować się na konkretną stawkę, która byłaby nam potrzebna na wykorzystanie przy zakupie gry. Pozostałe środki na konkretnym kodzie PIN możemy połączyć w przyszłości z kolejnym, dzięki czemu wykorzystamy pieniądze znajdujące się na kilku kartach jednocześnie. Na niekorzyść użytkowników Steam działa jednak kurs walut PaySafeCard - jest on wyjątkowo wysoki i porównywalny do bankowego.
 • Visa/Mastercard – kolejna, bardzo popularna metoda płatności. Wykorzystuje kartę użytkownika, która posiada możliwość dokonywania tego typu transakcji. Dużym problemem jest fakt, że większość Polaków nie posiada na swoich kontach obcej waluty, a co za tym idzie – zmuszeni są do wykorzystania kursów bankowych. Warto również zauważyć, że oprócz niekorzystnych kursów walutowych, banki potrafią naliczać dodatkowe prowizje za samo przewalutowanie.

  Liczby

  Wracamy do naszego przykładu, który zakładał zakup gry Dying Light w cenie 29,99 euro. Poniżej podam przykładowe wyniki przewalutowania dla poszczególnych sposobów płatności. Zaznaczam, że będą się one różnić w zależności od daty, banku w którym posiadamy konto oraz ewentualnych zmian w przepisach firm pośredniczących w transakcjach.


  PayPal
  PayPal nie pobiera opłat w przypadku przelewania kwot w złotówkach. Jeżeli jednak podejmujemy się przewalutowania, tak jak w przypadku płatności na platformie Steam, to jesteśmy skazani na wykorzystanie niekorzystnych, bankowych kursów oraz naliczanie prowizji. Przykładowo, przelewamy na konto PayPal 29,99 euro z konta w jednym z popularnych banków. Dzisiejszy, bankowy kurs kupna tej waluty wynosi 4,5352 PLN za 1 EUR:
  29,99*4,5352 = 136,01 PLN
  Do tego trzeba doliczyć prowizję PayPal, która w przypadku europejskiej waluty wynosi 0,35 EUR:
  0,35*4,5352 = 1,58 PLN
  Kwota całkowita: 136,01+1,58 = 137,59 PLN


  Istnieją jednak inne sposoby na prowadzenie transakcji PayPal, dzięki którym unikniemy niekorzystnych kursów. Potrzebujemy do tego konta walutowego, założonego w naszym banku. Przyda się ono do dokonywania płatności podczas wakacyjnych wyjazdów czy właśnie zakupów internetowych. Taka możliwość najczęściej nie wiąże się z wygórowanymi opłatami, czasami jest nawet darmowa. Konto możemy założyć np. w lokalnej placówce bankowej i wyrobić do niego kartę. Podpinanie konta walutowego pod PayPal pozwoli na obniżenie kosztów związanych z przewalutowaniem, ponieważ znajdujące się na nim środki możemy uzyskać np. za pośrednictwem kantorów internetowych. Aby znaleźć najtańszy z nich warto skorzystać z porównywarek e-kantorów, takich jak Kantorbox.pl.


  PaySafeCard
  Pomijając możliwość kupna tylko konkretnych kwot oraz problem z dalszym wykorzystaniem pozostałej gotówki, PaySafeCard nie oferuje atrakcyjnych kursów walut. Ponadto, dla płatności przy użyciu waluty obcej zostaną doliczone dodatkowe odsetki w wysokości 1% transakcji. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za Dying Light przy użyciu PaySafeCard kształtuje się następująco:
  29,99*4,5454 = 136,31 PLN
  Do tego doliczamy 1% prowizji od płatności przy użyciu waluty obcej:
  29,99*0,01*4,5454 = 1,36 PLN
  Kwota całkowita: 130,10+1,30 = 137,67 PLN


  Visa/Mastercard
  Najbardziej podstawowym sposobem na płatność przy użyciu tej opcji będzie wykorzystanie np. karty kredytowej lub debetowej. Niestety, w ich przypadku również wykorzystamy kurs bankowy, który w przykładowym wariancie podawanego już banku i gry Dying Light wyniesie nas:
  Kwota całkowita: 29,99*4,5352 = 136,01 PLN (wariant banku nie naliczającego dodatkowych prowizji)


  Nie zapominajmy, że niektóre banki wykorzystają również prowizje, które jeszcze bardziej obciążą nas przy zakupie gry. Znów naprzeciw oczekiwaniom graczy wychodzi możliwość założenia konta walutowego. Warto zauważyć, że posiadając je nie jesteśmy skazani na korzystanie z PayPala. Jeżeli posiadamy podpiętą pod konto kartę, możemy w zależności od firmy skorzystać z metody płatności Visa lub Mastercard. Przelewając środki na platformę Steam w tym przypadku nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy podać odpowiednie dane oraz numer kart z konta walutowego. Środki zostaną pobrane z niego w taki sam sposób, jak w przypadku płatności w sklepach „złotówkowych”.
  Powracając do tematu kantorów internetowych oraz ich porównywarek, postaram się obliczyć kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za wspomniane „Dying Light”. Na początku zaznaczamy, jaką walutę i w jakiej wysokości chcielibyśmy wymienić. W naszym przypadku będzie to zakup 30 euro. Trzeba również zaznaczyć w jakim banku posiadamy swoje konto złotówkowe oraz walutowe, na które przelane zostaną przewalutowane już pieniądze:


  1


  Po kliknięciu przycisku „sprawdź!” pokazane zostaną kantory internetowe i związane z nimi stawki:


  1


  Jak widać, w kantorach wymienimy potrzebną nam walutę nawet za 132 PLN. Biorąc pod uwagę częstotliwość zakupu gier przez platformę Steam oraz łatwość skonfigurowania karty konta walutowego z serwisem jest to możliwość najbardziej opłacalna:
  Kwota całkowita: ok. 132,00 PLN (należy uwzględnić różnice pomiędzy poszczególnymi e-kantorami oraz ewentualne prowizje)

  Podsumowanie zakupu gry „Dying Light”:


 • PayPal: 137,59 PLN
 • PaySafeCard: 137,67 PLN
 • Visa/Mastercard (kurs bankowy): 136,01 PLN
 • Visa/Mastercard (e-kantory): ok. 132,00 PLN


  Widać wyraźnie, że wykorzystywanie konta walutowego oraz kursów z kantorów internetowych jest najtańszym rozwiązaniem, jeżeli planujemy dokonywać transakcji przez platformę Steam. W stosunku do najdroższej opcji PaySafeCard, na grze Dying Light udało się nam zaoszczędzić 5,67 PLN. Wynosi to ponad 4% całej kwoty. Dzięki wykorzystaniu konta walutowego i kantorów internetowych będziemy w stanie jeszcze bardziej „przecenić” wybrane przez nas tytuły. Co myślicie o takim sposobie dokonywania płatności na platformie Steam?
 • Tagi: 

  Komentarze

  wpierw to trzeba sobie konto w kantorze jakoś doładować, a poprzez paypal czy psc mamy zakup natychmiastowy, poza tym na steam się nie kupuje bo ceny za wysokie, tylko keyshopy xd

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.