Koniec z kontrolą chińskiej waluty?

Podczas ostatniego wystąpienia, prezydent Chin, Xi Jinping powiedział, że aby zbudować umiarkowanie zamożne społeczeństwo, wzrost gospodarczy Państwa Środka powinien utrzymać się przynajmniej na poziomie 6,5% PKB. Jednym ze sposobów uzyskania takich wskaźników miałaby być rezygnacja ze ścisłej kontroli tamtejszej waluty.

Oprócz oszacowanego wzrostu gospodarczego PKB na poziomie 6,5%, prezydent Chin zaznaczył, że dąży też do podwojenia dochodu per capita. Te dwa, główne cele zostały uwzględnione w planach gospodarczych Chin na lata 2016-2020. Potwierdzono je pod koniec ostatniego plenum Komitetu Centralnego KPCh w ubiegły czwartek. Niestety, dotychczas nie ujawniono żadnych, konkretnych planów, które miałyby doprowadzić do tak drastycznych zmian w chińskiej gospodarce.

Oprócz dwóch głównych celów, prezydent Chin wyszczególnił również zwiększenie roli konsumpcji w generowaniu wzrostu gospodarczego, zmniejszenie ingerencji struktur rządowych w ceny towarów i poszerzenie liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym.

Pomimo, że wyznaczony cel 6,5% wzrostu PKB może wydawać się wyjątkowo wysoki, to jest to wciąż wskaźnik niższy niż ten, który obierał sobie prezydent Chin w 2013 roku, kiedy obejmował swoje obecne stanowisko. Ówcześnie, zakładany wzrost gospodarczy ustalono na 7%. Jest to z pewnością reakcja na niekorzystne dane płynące z chińskiej gospodarki. Tempo wzrostu w kraju spada i w ujęciu rocznym będzie prawdopodobnie najniższe od 25 lat. Jest to bardzo trudny okres dla chińskich władz, które muszą poradzić sobie nie tylko z ponad 70 milionami chińczyków żyjących w stanie ubóstwa, ale również ze słabnącym popytem krajów zachodnich na ich towary.

Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie Chin w oczach inwestorów ma być uwolnienie juana. Od 2020 roku ma być to waluta, którą będzie można swobodnie handlować i wymieniać. Na takie posunięcia od lat naciskały USA, według których sztuczne powstrzymywanie chińskiej waluty dawały tamtejszym finansistom niesprawiedliwą przewagę cenową.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.