Koniec QE w Japonii, optymizm w Europie

Zapowiada się, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy świadkami końca polityki skupu aktywów w Japonii. Dobre dane z ankiet PMI w Europie. Porozumienie Kraju Kwitnącej Wiśni z UE.
 
Spekulacje na temat końca luzowania ilościowego w Japonii?
 
Wśród analityków coraz popularniejszy jest pogląd, że Japonia w najbliższych miesiącach skończy ze stymulowaniem gospodarki w ramach operacji skupu aktywów. A nawet jeżeli nie, to zacznie ograniczać jej skalę. W obecnej sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy trwa już 2 lata, co w Japonii jest bardzo dobrym wynikiem, a inflacja zbliża się do 2%, pojawia się przestrzeń do zmian polityki monetarnej. Warto zwrócić uwagę, że Japonia jest silnie powiązana gospodarczo z USA, w których to nie tylko zakończono już dawno operacje skupu aktywów przez bank centralny, ale rozpoczął się wzrost stóp procentowych. W rezultacie różnica w stopach rośnie, co powoduje nierównowagi. Koniec programu powinien być sygnałem umacniającym jena.
 
Indeksy PMI z Europy
 
Wczoraj poznaliśmy wyniki indeksów PMI dla przemysłu z głównych gospodarek europejskich. Są to badania ankietowe sprawdzające optymizm menedżerów z określonej branży. Wynik neutralny to 50 pkt. Wskazania powyżej sugerują rozwój, a poniżej recesję. Polski wskaźnik wyniósł 53,1 pkt ale był gorszy o 0,6 pkt od oczekiwań. Rewelacyjnie wypadła Szwajcaria. Wynik 60,1 pkt był gorszy tylko od Szwecji. Obydwa te kraje znacznie przekroczyły oczekiwania analityków. Odczyt dla strefy euro wyniósł 57,4 pkt. Głównym składowym był lepszy od oczekiwań wynik Niemiec i gorszy od optymistycznych prognoz wynik Francji.
 
Porozumienie handlowe UE i Japonii?
 
Rozmowy na najwyższym szczeblu pomiędzy przedstawicielami struktur europejskich a rządem Japonii zmierzają do zawarcia umowy o wolnym handlu. Jest to ważna informacja dla rynków, gdyż jest to umowa pomijająca głównego rozgrywającego w światowej gospodarce, czyli USA. Porozumienie tego typu powinno w długiej perspektywie negatywnie wpływać na dolara, a korzystnie na waluty państw zaangażowanych.
 
Dzisiaj 4 lipca - dzień niepodległości w USA.
W kalendarzu makroekonomicznym brak ważnych danych.

Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.