Karty walutowe stały się w ostatnim czasie bardzo popularne w szczególności ze względu na kantory internetowe. Jak wiemy, żeby wymieniać walutę w internecie dotychczas trzeba było posiadać konto walutowe, ponieważ kantory online nie oferują zapłaty w gotówce. Dlatego też, póki co część klientów kantorów wolało korzystać z placówek stacjonarnych tylko dlatego, że założenie konta walutowego w banku byłoby zbyt czasochłonne. Na szczęście od pewnego czasu już w 6 e-kantorach można zakupić kartę walutową (cena waha się od 10-20zł), która może być wydana w 3 najpopularniejszych walutach (EUR, USD, GBP).
Dla kogo karty walutowe?
Karty walutowe są popularne w szczególności wśród osób, które często podróżują lub pracują za granicą a także w przypadku osób, które korzystają z zagranicznych sklepów internetowych.
Jak działa karta walutowa?
Karty walutowe działają na tej samej zasadzie co zwykłe karty płatnicze - jeżeli na karcie są jakieś środki to można nią zapłacić za zakupy w sklepie za granicą lub wypłacić walutę w dowolnym bankomacie. Karta ta może być prepaid (co oznacza, że nie jest przypisana do żadnego konta i trzeba ją wpierw doładować by później nią płacić; są to też karty na okaziciela) lub debetowa (jest ona przypisana do naszego rachunku bankowego w walucie obcej).
Do doładowania kart z kantoru internetowego dochodzi poprzez przelanie jakiejkolwiek kwoty na numer karty (w przypadku karty prepaid) lub na nasze konto bankowe (w przypadku standardowych kart debetowych).
Karty walutowe oferują prawie wszystkie polskie banki (z większych banków nie ma ich Eurobank), a także sześć kantorów internetowych. Należy jednak zwrócić uwagę, iż karty walutowe oferowane przez kantory internetowe są tylko przez nie brandowane, gdyż w rzeczywistości są wydawane przez bank.
Jakie kantory internetowe oferują karty walutowe
Obecnie karty walutowe oferuje sześć kantorów internetowych, są to: Cinkciarz, InKantor, DomWaluty, Kantoria, FritzExchange i AliorKantor. Oferty są bardzo zbliżone, ponieważ - poza FritzExchange i AliorKantor - wszystkie karty są wydane przez BZ WBK. Przed dokonaniem wyboru, naszym zdaniem lepiej jest po prostu skupić się na ofercie kantoru internetowego i wybrać ten najtańszy.
Zalety kart walutowych.
Główną zaletą kart walutowych jest to, że w przypadku płatności w walucie (w której zasililiśmy kartę) nie ponosimy kosztów przewalutowania, jakby miało to miejsce w przypadku płatności kartą, która jest przypisana do konta złotowego. Należy zwrócić uwagę, iż koszty przewalutowania mogą być naprawdę spore!
Dla przykładu, jeżeli dokonujemy transakcji w euro w Niemczech:
- w przypadku kart wydanych do rachunków w złotych, kwota transakcji jest przeliczana według kursu naszego banku, który jest z reguły o kilkanaście groszy gorszy niż kurs w kantorze internetowym,
- w przypadku kart wydanych do rachunków w złotych, kwota transakcji nie jest w ogóle przeliczana z innej waluty, ponieważ płacimy w euro, które wcześniej zakupiliśmy o kilkanaście groszy taniej niż w banku.
Poza tym swobodnie możemy płacić nią w zagranicznych sklepach internetowych, które mogą nie akceptować kart wydanych w naszej rodzimej walucie.
Karta walutowa zastępuje gotówkę, co wpływa na większą wygodę i nasze bezpieczeństwo, gdyż nie musimy się obawiać, że ktoś nam ją ukradnie, bo bez pinu i tak nic nie zrobi.
Komentarze
Wiesiek replied on Adres
Tak naprawdę karty walutowe
Tak naprawdę karty walutowe banków w Polsce to lipa.
Owszem, nasze banki mogą nam prowadzić konta walutowe, ale kiedy chcemy posłużyć się taką kartą to następuje przewalutowanie,
bo na karcie nigdzie nie ma zapisanego w jakiej walucie jest karta i do jakiego konta jest przypisana - walutowego czy nie.
Więc np. taki Ryanair sprzedając lot w walucie EUR, przyjmując od klienta płatność kartą EUR,
sprawdza tylko z jakiego kraju pochodzi karta. Z pobranej informacji wyciąga wniosek, że skoro karta jest polska
to musi ona być w walucie PLN i PRZEWALUTUJE kwotę z EUR na PLN, w dodatku po bandyckim kursie.
To samo zrobią bankomaty, zarówno te w Polsce jak i te za granicą.
Karta do konta walutowego wydana przez polski bank to niestety lipa.
Chcesz mieć prawdziwą kartę walutową, załóż konto w kraju, gdzie obowiązuje interesująca cię waluta.
reed replied on Adres
To nie do końca prawda. Może
To nie do końca prawda. Może jeżeli chodzi o transakcje internetowe tak jest. Natomiast jeżeli chodzi o płatności bezgotówkowe to np. jadąc do USA używając karty walutowej z $ na koncie karty płacisz w tych $. Nie ma żadenej lipy ani ściemy. Robię tak cały czas. Wole kupić walutę w kantorze w PL i płacić środkami karty walutowej w kraju którego waluta jest używana.
Anonim replied on Adres
Karty walutowe
Rejestrując kartę na portalu PayPal z przypisaniem do konkretnej waluty transakcje internetowe będą realizowane w walucie karty. Wymaga uzgodnienia przy rejestracji.
Dodaj komentarz