Kantory internetowe a instytucja płatnicza – zapiski prawne

pixabay.com

Zdaniem wielu osób interesujących się rynkiem wymiany walut, rozwiązaniem poprawiającym wiarygodność poszczególnych kantorów jest ubieganie się o status Usługi Płatniczej w ujęciu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku. Świadczy on o nadzorze Komisji Nadzoru Finansowego, przez co potencjalni klienci podchodzą do takich kantorów z większą dozą zaufania.

E-kantory ubiegają się o pojmowanie ich jako Instytucji Płatniczej ze względu na to, że oferują usługi bardzo podobne do tych prezentowanych przez banki. Dotyczy to nie tylko wymiany, ale przede wszystkim odpowiedniego prowadzenia rachunków, nadzorowania transakcji czy umożliwiania dokonywania przelewów zagranicznych. Najbardziej istotne są tutaj usługi, które we wspomnianej Ustawie zostały bezpośrednio zdefiniowane jako Usługi Płatnicze. Mowa tu w szczególności o:

 • transferach środków pieniężnych (np. przelewy międzynarodowe)
 • prowadzeniu rachunków
 • dokonywaniu transakcji płatniczych z wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych, cyfrowych lub informatycznych (dotyczy to przede wszystkim tych e-kantorów, które oferują przelewy do osób trzecich)
 • zawieraniu umów o przyjmowaniu zapłaty z wykorzystaniem instrumentów płatniczych (np. stałe zlecenia spłat raty kredytu walutowego)
 • wydawanie instrumentów płatniczych (głównie wydawanie kart walutowych pre-paid)


  Warto zauważyć, że na rynku istnieją obecnie kantory internetowe oferujące usługi podlegające pod Usługę Płatniczą, jednak nie posiadają tego tytułu. Bazują one na przeświadczeniu, że do prowadzenia takiej działalności wystarczy wpis firmy do działalności kantorowej, powołując się na Ustawę z dn. 27 lipca 2002 roku o Prawie Dewizowym. Znajdują się w niej zapisy stworzone z myślą o kantorach stacjonarnych, w których jednak nie wspomina się o usługach dodatkowych ofertowanych przez e-kantory.

  Poszczególne kantory internetowe uzyskały status Instytucji Płatniczej ciesząc się tym samym kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, która poprawia ich obraz w oczach klientów. Opiera się to jednak nie na samej usłudze wymiany walut (która obejmowana jest już samym wpisem firmy do działalności kantorowej), ale właśnie na ofertach dodatkowych, takich jak transfery pieniężne czy wydawanie instrumentów płatniczych. Z uwagi na to, na status Instytucji Płatniczej mogą liczyć obecnie jedynie największe firmy na rynku. Ponadto, posiadanie tego typu tytułu wiąże się również z dodatkowymi kosztami, dlatego aby utrzymać atrakcyjne spready walutowe, kantory starające się o nadzór KNF muszą posiadać odpowiednio dużą bazę stałych klientów, aby móc się utrzymać bez odnotowywania strat.

  Pamiętajmy, że Ustawa z dn. 19 sierpnia 2011 roku o Usługach Płatniczych jest pierwszym w Polsce aktem prawnym, który tak szczegółowo reguluje status Usług Płatniczych. Jej przepisy biorą pod uwagę funkcjonowanie takich podmiotów jak instytucje płatnicze, biura usług płatniczych oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe. Oczywiście, najszersze pole działania mają w tym przypadku wspomniane Usługi Płatnicze i właśnie dlatego status ten cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli e-kantorów.

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.