Wysłane przez admin w
Możliwości wymiany walut online są trzy: kantory internetowe funkcjonujące w podobny sposób jak tradycyjne placówki, z tym, że w internecie, platformy społecznościowe, które umożliwiają wymianę walut między użytkownikami oraz platforma grupowego zakupu waluty. Rynek wymiany walut online w Polsce jest szacowany na ponad 20 mld zł (dane szacunkowe na 2013 roku).
Kantory internetowe
Mechanizm działania kantoru online jest bardzo prosty. Przelewasz złotówki na konto wybranego kantoru, a potem wybierasz odpowiedni moment zakupu. Jak już zaakceptujesz transakcję, kantor internetowy przelewa środki na wskazane przez Ciebie konto walutowe. Czas przelewu to od 10 minut do 2-3 dni, w zależności od szybkości obsługi i tego, w jakich bankach dany kantor posiada konta. Główną ich zaletą jest o wiele niższy spread w porównaniu z bankami i tradycyjnymi kantorami oraz szybkość wymiany. E-kantory zaczęły się gwałtownie rozwijać dzięki ustawie antyspreadowej z 2011 roku, która umożliwiła kredytobiorcą spłatę kredytu bezpośrednio w walucie obcej.
W 2012 r. w Polsce było 4,6 tys. tradycyjnych kantorów, które wymieniły waluty na kwotę około 144 mld zł wg danych NBP. Poza tym, w Polsce jest około 40 kantorów internetowych i mimo oczekiwanej konsolidacji na rynku, ich liczba wciąż rośnie. Spread w najtańszych kantorach internetowych wynosił ok. 0,5%, a w przypadku banków ich wartość ta rozpoczyna się od ok. 2%, natomiast w najdroższych bankach osiąga on poziom nawet 10% (dane z 23-09-2013).
Platformy społecznościowe
Drugą możliwością w zakresie wymiany walut online są platformy społecznościowe, które pozwalają na wymianę walut między użytkownikami. Serwisy tego typu nie uczestniczą w transakcji, a jedynie są pośrednikiem i depozytariuszem środków, a ściślej rzecz biorąc platformą, która kojarzy klientów.
Aby przeprowadzić transakcję społecznościową musimy określić jaką walutę chcemy sprzedać a jaką kupić oraz podać kwotę zlecenia. Definiujemy także kurs maksymalny, gdy kupujemy obcą walutę lub minimalny w przypadku sprzedaży. Jeżeli nasza propozycja nie pokryje się z podobną oferta w odwrotną stronę – transakcja nie zostanie zawarta do czasu aż trafi na ofertę komplementarną. Dzięki temu zazwyczaj za pośrednictwem platform społecznościowych walutę możemy kupić taniej niż w kantorach stacjonarnych a nawet internetowych. Po uwzględnieniu prowizji platformy wygląda to już podobnie. Największa platforma społecznościowa pobiera prowizję 0,2% od każdej ze stron transakcji, co daje 0,4% od obu stron.
Platforma zakupów grypowych
Trzecim i najmniej popularnym modelem wymiany walut jest platforma grupowego zakupu waluty. Taką platforma jest ratomat.pl, który najpierw zbiera pieniądze od klientów i raz dziennie o godzinie 11:00 dokonuje dużego zakupu na rynku międzybankowym. Dodatkowo platforma potem bezpośrednio spłaca twój kredyt. Marża platformy wynosi, ponad 0,99% co dla wymiany walut w sieci jest jedną z większych prowizji.
Który model kantoru online jest lepszy?
Zawody cenowe teoretycznie wygrywają platformy wymiany walut P2P (person to person). Teoretycznie, ponieważ nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Kurs na platformie tworzą bowiem sami użytkownicy, a tym samym oni o nim decydują i może się zdarzyć, iż waluta będzie wymieniana nawet po kursie niższym niż kurs międzybankowy. Należy jednak zwrócić uwagę, iż liczące się w Polsce platformy p2p, czyli takie które mają jako taki obrót, pobierają prowizje, po których uwzględnieniu wcale nie musi być taniej niż w kantorze internetowym.
Wadą platform społecznościowych jest oczekiwanie na pasującą ofertę, w szczególności kiedy kurs porusza się w niekorzystną dla nas stronę lub gdy chcemy wymienić mało popularną walutę. W przypadku transakcji w kantorach online, są one akceptowane natychmiast, po wiążącym z góry kursie bez ograniczeń kwoty wymiany.
Za pośrednictwem platform P2P zazwyczaj możemy wymienić tylko te waluty, jakimi obracają użytkownicy, czyli – najpopularniejsze, najbardziej powszechne. Problemem może się okazać wymiana innych walut niż podstawowa czwórka, czyli: frank szwajcarski, dolar amerykański, funt brytyjski i euro. Gdy poszukujemy egzotycznej waluty, pojawiają się więc trudności, których nie spotkamy w kantorze internetowym. Wiąże się to też z dłuższym czasem oczekiwania ze względu na znacznie mniejszą podaż dla mniej popularnych walut lub po prostu w ogóle nie prowadzeniem takiej wymiany. Na ratomacie można niestety wymieniać tylko euro lub franki szwajcarskie, gdyż jest nastawiony głównie na kredytobiorców.
Porównując platformy z e-kantorami nie należy również zapominać o bezpieczeństwie i o przepisach prawnych, które są nakładane na kantory, podczas gdy platformy p2p pełnią jedynie role pośredniczącą i co ciekawe nawet nie muszą być wpisane do do rejestru działalności kantorowej prowadzonej przez NBP.
Dodaj komentarz