Kanada zaskakuje. Polska nie opuści UE

Bank Kanady niespodziewanie szybciej niż sądzono podniósł stopy procentowe. Premier dementuje pogłoski o możliwym wyjściu ze struktur unijnych. Dodatek dla emerytów jeżeli będzie nas na niego stać.

Niespodziewany wzrost stóp w Kanadzie

Na wczorajszym posiedzeniu Banku Kanady wbrew oczekiwaniom podniesiono stopy procentowe. Wzrost wyniósł 0,25% i podstawowa stopa wynosi teraz 1%. O tym, że inwestorzy spodziewali się innej decyzji świadczy reakcja rynków. Tuż po ogłoszeniu komunikatu dolar kanadyjski umacniał się. Ruch ten wyniósł go w górę o imponujące 2%. To tak jakby nagle frank zdrożał o 7,5 grosza.

Bez Polexitu

Premier Beata Szydło uspokajała wczoraj, że pomimo trudnej ale potrzebnej dyskusji na temat przyszłości Unii europejskiej nie jest planowane jej opuszczenie. Sugerowała również, że za tymi plotkami stoją nieprzychylne rządowi środowiska. Biorąc pod uwagę bilans zysków i strat oraz doświadczenie Wielkiej Brytanii z zakresu opuszczenia struktur unijnych taka decyzja mogłaby być zdecydowanie nieopłacalna. Aż strach pomyśleć co mogłoby się stać z rodzimą walutą, po wycofaniu się części zagranicznych inwestorów.

500+ dla emerytów

Analitycy uważnie śledzą zapowiedzi polskiego rządu w sprawie dalszych działań socjalnych. Zbliżające się powoli wybory to zawsze pokusa by mocniej odkręcić kurek z pieniędzmi. W tym kontekście bardzo ważna jest wypowiedź wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego. Potwierdził on, że prace nad takim projektem co prawda trwają, ale są one uzależnione od kondycji budżetu na 2018 rok. Pojawiła się co prawda prognoza, że na wcześniejszą emeryturę przejdzie zaledwie 60-70% uprawnionych. Wtedy spadłby zarówno koszt obniżenia wieku emerytalnego jak i wypłat dla emerytów. Przypomnijmy jednak że ustawa budżetowa zakłada znacząco wyższy procent. Potwierdzono również zmiany w OFE od połowy 2018 roku oraz ich neutralność dla budżetu.

Dzisiaj warto zwrócić na powrót amerykanów na rynki po dniu wolnym. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
 • 17:00 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.plpix

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.