Juan się uspokaja

kurs euro

Ze względu na zwiększony wpływ rynku w wycenie juana został on ponownie zdewaluowany tym razem o 1,1%. Łączna skala spadków wynosi zatem aż 4,6%. Każdego dnia jednak skala jest mniejsza, zatem można spodziewać się wygasania tendencji.

Sytuacja w Chinach po zmianie metody wyznaczania kursu referencyjnego okazuje się poważniejsza niż sądzono. Ludowy Bank Chin ponownie osłabił juana. Po dwóch obniżkach o 1,9% i 1,6% teraz przeszedł czas na 1,1%. Tendencja jest gasnąca, ale sumaryczna skala osłabienia waluty już o 4,6% niepokoi. Pewnym wyjaśnieniem dla tego co się dzieje są wczorajsze dane makroekonomiczne. Produkcja przemysłowa rosła “zaledwie” o 6% czyli 0,8% mniej niż w poprzednim okresie. Warto zwrócić uwagę, że bank nie mógł tej operacji przeprowadzić jednym ruchem, gdyż ogranicza go 2% przedział wahań. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że przy ustalaniu kursu referencyjnego brany jest obecnie kurs ostatni kurs zamknięcia. Inwestorzy uciekający od juana sami go osłabiali, zatem kolejnego dnia LBC po raz kolejny zmieniał kurs referencyjny.

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele banku zaprzeczyli informacji jako docelowy poziom dewaluacji miał wynieść 10%. Plotka ta jest uzasadniana lipcowymi danymi na temat eksportu. Rośnie on o zaledwie 8,3%. Wiele krajów chciałoby mieć tak “alarmujące” dane. Większy wpływ sił rynkowych na notowania juana (za którym stoją największe na świecie rezerwy walutowe pozwalające utrzymywać go na poziomach nierynkowych) został dobrze przyjęty na rynkach walutowych. Na surowcach w dalszym ciągu widzimy spadki, ale są one bardziej spowodowane problemami gospodarczymi Chin niż przeceną juana.

Wczorajsze dane z brytyjskiego rynku pracy spowodowały tylko krótkotrwałe reakcje rynków.  Tuż po publikacji funt osłabił się o 2,5 grosza by już pół godziny później odrobić niemal cały ten ruch. Co spowodowało taką reakcję rynków? Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami pozostała na przyzwoitym poziomie 5,6%. Spadła natomiast liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Najwyraźniej jacyś duzi inwestorzy oczekiwali wyraźniejszej poprawy sytuacji, gdyż przeważnie po dobrych danych makroekonomicznych dochodzi do umocnienia się waluty.

Gorsze dane poznaliśmy natomiast ze strefy euro. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym spadła i to o aż 0,4%. W skali roku rośnie ona o zaledwie 1,2% wobec oczekiwanych 1,7%. Obyło się bez wyraźnej reakcji na parze EUR/PLN. Publikacja ta trafiła natomiast na silny ruch umacniający euro wobec dolara. Tuż po tych danych ruch ten się zatrzymał i przez niemal godzinę kurs poruszał się w trendzie bocznym.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:
13:30 - Strefa euro - protokół z posiedzenia EBC,
14:00 - Polska - inflacja konsumencka,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 13.05.2015 do 13.08.2015

Kurs EUR/PLN porusza się w krótkoterminowej formacji wzrostowej wewnątrz szerokiej formacji wzrostowej. Dolne ograniczenie przebiega obecnie w okolicach 4,1800, a kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1250 - 4,1300, gdzie znajduje się dolne ograniczenie głównej formacji.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 13.05.2015 do 13.08.2015

Kurs CHF/PLN po osiągnięciu 4,0550 utworzył trend spadkowy. Po przebiciu ważnych minimów na 3,9000, kolejnym ważnym poziomem jest testowane obecnie 3,8400.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 13.05.2015 do 13.08.2015

Kurs USD/PLN porusza się w ramach szerokiej formacji wzrostowej. Opór stanowić będzie maksimum na poziomie 3,8500. Kolejnym wsparciem dolne ograniczenie trendu na 3,7400.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 13.05.2015 do 13.08.2015

Kurs GBP/PLN podobnie jak USD/PLN porusza się w ramach szerszej formacji wzrostowej. Oporem dla ewentualnych wzrostów jest ostatnie maksimum na 5,9900. W przypadków spadków najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie formacji wzrostowej na 5,8300.

Źródło: Maciej Przygórzewski- główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.