Jednak bez euro w 2025 roku. PKO dla frankowiczów.

Wczorajsze zapowiedzi wprowadzenia euro do 2025 roku zostały zdementowane z wielu stron. Bank PKO BP szykuje program przewalutowań dobrowolnych. Bez porozumienia w sprawie Grecji.

Bez euro w całej Unii do 2025 roku

Wczorajszy przeciek na temat wprowadzenia wszystkich członków wspólnoty do strefy euro został szybko zdementowany. Takie plotki są jednak bardzo dobrym testem na reakcje samych uczestników oraz zbadanie nastrojów w strukturach unijnych. Warto też pamiętać, że niemal zawsze klimat w instytucjach unijnych jest bardziej pro integracyjny niż rządach państw członkowskich. Większość państw, których miałaby dotyczyć zmiana, wydała wczoraj oświadczenia w temacie. Można je najprościej streścić, że nic nie wiedzą a jak będą zainteresowane i będzie się to opłacać to rozważą możliwość.

Banki szykują programy dla frankowiczów

PKO BP zapowiedział na przełomie 2 i 3 kwartału tego roku rozwiązanie dobrowolnego przewalutowania kredytu z CHF na PLN. Co ciekawe projekt ma zakładać, że rata kredytu ma pozostać taka sama. Skoro rata będzie taka sama to są dwie możliwości, albo utrata rentowności kredytu albo istotne wydłużenie okresu spłaty. Pytanie nasuwa się wtedy samo, skoro bank nie jest instytucją charytatywną, to kto skorzysta z tej możliwości. Biorąc pod uwagę dodatkowe warunki stawiane przez bank może się okazać, że niewiele osób będzie miało w ogóle możliwość skorzystać z oferty.

Wraca temat greckiego długu

Wczorajsze spotkanie w Brukseli pomiędzy przedstawicielami greckiego rządu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie przyniosło rozstrzygnięcia. Nie ma zatem zgody na kolejną transzę pomocy a tym bardziej na redukcję greckiego zadłużenia. Następna duża transza spłat, której zdaniem specjalistów Grecja nie powinna móc spłacić bez pomocy z zewnątrz przypada już w lipcu. Biorąc pod uwagę bliskość tej daty może nas czekać gorący początek sezonu urlopowego. Na razie nie wpłynęło to na notowania euro, które od wyborów prezydenckich we Francji wciąż zyskuje wobec dolara.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg. CBI,
 • 14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,
 • 15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.