Jak najtaniej przelać walutę za granicę?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe metody dokonywania przelewów walutowych:

 • internetowe usługi płatnicze,
 • przelewy bankowe,
 • gotówkowe przekazy pieniędzy,

Warto jednak pamiętać, że na koszt przelewu zagranicznego składa się zarówno opłata za sam przelew, jak i koszt przewalutowania naszych środków. Poniżej opisaliśmy te czynniki na przykładzie najpopularniejszych usług:

Internetowe usługi płatnicze to z reguły najtańsza opcja, w szczególności jeżeli będziemy chcieli skorzystać z wymiany walut lub z automatycznego przewalutowania. Instytucje oferujące transfery walutowe online przeważnie specjalizują się tylko w jednej dziedzinie (w przeciwieństwie do banków). Dzięki temu rynek stał się bardzo konkurencyjny, stanowiąc atrakcyjną alternatywę z punktu widzenia klienta. Jeden z największych serwisów tego typu podaje, iż przy samym przewalutowaniu oszczędność wynosi do 8% wartości transakcji w porównaniu do banków czy kantorów, a sam przelew między użytkownikami systemu jest darmowy. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż nie ma potrzeby otwierania dodatkowego konta walutowego, jeżeli chcemy wykonać przelew walutowy na konto zagraniczne. Oczywiście, w przypadku banków transferu zagranicznego możemy dokonać również z rachunku złotówkowego, jednak jest to jeszcze droższa opcja niż przelew wykonany z odpowiedniego konta walutowego, ponieważ musimy doliczyć wtedy koszty związane z przewalutowaniem naszych środków.

Zwykły przelew bankowy to najbardziej klasyczna i wciąż powszechna forma przelewów zagranicznych. Jak się jednak okazuje, opłacalność tego rozwiązania nie idzie w parze z jego popularnością. Jak podaje jeden z największych polskich banków, opłata za przelew walutowy wynosi 0,35% całkowitej kwoty przelewu, przy czym min. 20 PLN, a max. 200 PLN 1. Oczywiście koszt operacji wzrasta, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej waluty - wtedy należy uwzględnić również opłaty związane z przewalutowaniem naszych środków.

Bankowy transfer zagraniczny zrealizować można udając się do placówki bankowej lub online, na dwa sposoby:

 • z konta złotówkowego - w tym przypadku nie mamy wpływu na koszt przewalutowania, który z reguły jest najbardziej niekorzystny,
 • z konta walutowego w walucie przelewu – należy wtedy zawrzeć umowę z bankiem o prowadzenie tego typu rachunku i go zasilić; walutę oczywiście możemy zakupić w banku lub skorzystać z najtańszych kantorów internetowych (korzyści z wymiany w e-kantorach opisano w artykule Dlaczego wymiana walut online się opłaca).


Przekazy gotówkowe to z reguły najdroższa opcja z uwagi na fakt, że wymaga dodatkowej obsługi w placówkach stacjonarnych. Nadawca musi najpierw udać się z walutą krajową lub zagraniczną do konkretnej instytucji, agenta firmy dokonującej przekazu lub urzędu pocztowego, a odbiorca stawić się z dowodem tożsamości lub paszportem w odpowiednim oddziale za granicą. Oczywiście niektóre firmy dają możliwość wysyłania i/lub odbioru pieniędzy tradycyjnym przelewem bankowym lub za pośrednictwem kombinacji: przelew – przekaz gotówkowy, przekaz gotówkowy – przelew. W przypadku przekazów z rachunków bankowych usługa ta z reguły jest też tańsza. W poniższej tabeli zestawiliśmy koszty tego typu usługi na przykładzie jednej z największych na świecie firm oferujących przekazy gotówkowe bez uwzględnienia kursu wymiany.

Koszt przelewu z Polski do Wielkiej Brytanii 2

Kwota przekazu/Rodzaj usługi Przekaz gotówkowy Przekaz na konto
500zł Koszt 25zł (5% kwoty) Koszt 10zł (2% kwoty)
1000zł Koszt 50zł (5% kwoty) Koszt 20zł (2% kwoty)
1000zł Koszt 500zł (5% kwoty) Koszt 200zł (2% kwoty)

Przypisy:
1. mbank.pl/pomoc/info/konta/przelewy-zagraniczne.html, dostęp dnia 01.04.2016
2. westernunion.pl/, dostęp dnia 01.04.2016

Kategorie: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.