Interwencja premiera Japonii wpływa na kurs jena

pixabay.com / geralt

Shinzo Abe zapowiedział, że w przypadku pogarszania się sytuacji na rynku walutowym jest skłonny podjąć odpowiednie akcje, które ustabilizują kurs japońskiego jena. Jego słowa poskutkowały wyraźnymi wzrostami na tamtejszej giełdzie oraz spadkiem wartości waluty. Warto zauważyć, że był to najprawdopodobniej oczekiwany rezultat, który ma poprawić niezadowalające dane gospodarcze.

Przypomnijmy, że od początku tego miesiąca japońska waluta zanotowała znaczące umocnienie, szczególnie w stosunku do amerykańskiego dolara. „Zielony” zaliczył najniższe wskaźniki w odniesieniu do jena od października 2014 roku – za jedną jednostkę amerykańskiej waluty przyszło nam zapłacić 112 jenów.

Utrzymujące się, silne wzrosty japońskiego jena zaniepokoiły tamtejsze władze. Premier Japonii, Shizo Abe zauważył, że mocna aprecjacja waluty jest niepożądana zarówno przez rząd, jak i bank centralny. W związku z tym zapewnił, że politycy zadbają o ustabilizowanie obecnej sytuacji. Inwestorzy uważają, że BoJ może zdecydować się na masową sprzedaż japońskiego jena, a nawet zmiany w polityce monetarnej, takie jak obniżenie stóp procentowych. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz szczególnie z uwagi na fakt, że wskaźniki PKB są niezadowalające od czasu nagłych wzrostów wartości jena.

Japoński urząd statystyczny opublikował w poniedziałek dane gospodarcze. W IV kwartale ubiegłego roku tamtejsze PKB zanotowało jedynie 0,5% wzrostu rok do roku, co oznacza 0,4% spadku w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Niepokojące wskaźniki zaliczyła również produkcja przemysłowa. Właśnie ze względu na te informacje inwestorzy i analitycy uwierzyli w zapewnienia japońskiego premiera. W odpowiedzi na nie, wyraźne wzrosty zanotowała japońska giełda, a jen spadki.

Podsumowując, japoński rząd stara się powstrzymywać jena przed aprecjacją. Wzrost wartości waluty działa bowiem niekorzystnie na wskaźniki powiązane z PKB oraz odstrasza inwestorów, dla których transakcje stają się coraz bardziej kosztowne. Obecny kurs japońskiego pieniądza jest zaprzeczeniem globalnych tendencji, bowiem większość kluczowych walut notuje spadki, a ich banki centralne decydują się na łagodzenie polityki monetarnej w świetle sytuacji rynkowej.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.