Inflacja w Polsce spadła z 2,2% do 2%. Chiny wspierają USA w wywieraniu presji na Koreę Północną. Kolejne wersje projektów pomocowych dla frankowiczów.
Inflacja w Polsce znów spada
Inflacja w Polsce znów spowalnia. Wczoraj poznaliśmy poziom wzrostu cen i zgodnie z oczekiwaniami spadł on z 2,2% do 2%. Co więcej w ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy wręcz spadek. Dane te nie zaskoczyły analityków, którzy spodziewali się dokładnie takiego odczytu. Nie było zatem większych zmian na walutach. Spadająca inflacja ma jeszcze jedną konsekwencję. Wolniej rosnąca inflacja odkłada w czasie wzrost stóp procentowych w Polsce. Jest to sygnał, który w dłuższym terminie powinien powodować delikatne osłabienie złotego.
Ryzyka polityczne w Azji
Zawirowania polityczne w Azji w tym deklaracja ataku Korei Północnej na USA powodują wzrost napięcia na rynkach. Widać to chociażby po uniwersalnej lokacie na ciężkie czasy czyli złocie. Nie wiadomo dlaczego inwestorzy w takich momentach kupują ten kruszec. Wiadomo natomiast, że skoro robi to odpowiednio dużo osób na raz to reguła się sprawdza. Nie inaczej było teraz złoto podrożało po groźbie ataku o 1,5%. Teoretycznie państwa te są nawet w trakcie wojny i to już niemal 77 lat. Oliwy do ognia dolewa fakt, że USA rozpoczęło ścisłą współpracę z Chinami w ramach rozwiązania problemu Korei. Stawką jest nowa umowa handlowa pomiędzy mocarstwami. Co na to waluty? Jak niepewność rośnie to tracą waluty bardziej ryzykowne. W rezultacie złoty w ostatnich dniach stracił kilka groszy wobec głównych walut.
Projekty pomocy frankowiczom
Wczoraj odbyło się spotkanie jednej z organizacji wspierających interesy kredytobiorców frankowych z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Z ważnych ustaleń warto zwrócić uwagę na zgodę co do zmiany, która spowoduje, że skorzystanie z projektu prezydenckiego nie będzie unieważniać roszczeń sądowych. Dla przypomnienia jest to projekt nakazujący zwrot nadmiarowo pobranych spreadów przez banki, ale tylko do wprowadzenia ustawy antyspreadowej. Po tym czasie kredytobiorcy mieli już możliwość samodzielnego zakupu waluty chociażby w kantorach internetowych w związku z czym wyrównanie nie przysługuje.
Dzisiaj w ramach danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Dodaj komentarz