Indeksy z Europy. Sankcje USA-Rosja.

Słabsze dane z europejskich gospodarek. Rynki na razie podchodzą spokojnie do napięć na linii USA-Rosja. Moody’s widzi ryzyka w sporze o sądy.

Indeksy PMI

Dzisiaj poznaliśmy odczyt indeksów PMI dla przemysłu dla większości największych gospodarek europejskich. Wynik dla Polski wynoszący 52,3 punktu z jednej strony nie jest zły, bo przekracza granicę 50 punktów. To ten poziom rozdziela wzrost od recesji. Z drugiej strony analitycy spodziewali się odczytu aż o 1 punkt wyższego, a w indeksach PMI 1 punkt to naprawdę dużo. Słabiej wypadła również Hiszpania z odczytem 54 punktów zamiast oczekiwanych 54,5 punktu. Zdecydowanie gorzej wypadła Francja z wynikiem 54,9 punktu przy spodziewanych 55,4 punktach. Złe dane domknęli Niemcy, których 58,1 punktu pomimo być bardzo dobrym rezultatem i tak nie spełniło oczekiwań analityków mówiących o 58,3 punktu. Słabsze dane nie miały większego wpływu na rynki. Widać jedynie lekką słabość euro wobec franka, aczkolwiek biorąc pod uwagę to co dzieje się na parze z frankiem w ostatnich dniach może to być zaledwie korekta.

Wczorajsza reakcja na sankcje Rosji bez większego wpływu

Amerykanie zostali wczoraj poinformowani o wycofaniu z Rosji ponad 700 dyplomatów i pracowników placówek dyplomatycznych. Krótkookresowo rynki zareagowały strachem, ale patrząc na EUR/CHF czyli parę, która dość dobrze oddaje fobie inwestorów temat nie jest zbyt poważny. Inwestorzy dalej opuszczają franka przenosząc swoje środki w bardziej ryzykowne rejony świata. Jedynym stratnym na tej całej sytuacji jest rosyjski rubel, który po tym jak na początku roku wyskoczył do poziomu 7 groszy od kwietnia jest w trendzie spadkowym. Wczoraj zaatakowany został poziom 6 groszy. Jeżeli tendencja się utrzyma szybko obejrzymy przebicie tego poziomu. Warto zwrócić uwagę, że rubel osłabił się mimo drożejącej ropy. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby czarne złoto gwałtownie staniało.

Moody’s ostrożnie o Polsce

Agencja Ratingowa zwraca uwagę, że zamieszanie wokół reformy sądownictwa może nie być neutralne dla inwestycji. Mowa tu głównie o inwestorach zagranicznych bojących się zmian zasad gry. Co ciekawe pojawia się argument ryzyk korupcyjnych w związku z silną koncentracją władzy.

Dzisiaj dzień wolny w Szwajcarii, a w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - dochody i wydatki amerykanów,
 • 15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu,
 • 16:00 - USA - raport ISM dla przemysłu.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.