Gorsze perspektywy polskiej gospodarki. Clinton 5% przed Trumpem.

Dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Fitch obniżył swoje prognozy wzrostu PKB dla Polski. Hillary Clinton wraca na prowadzenie w sondażach przed listopadowymi wyborami. Funt znowu notuje dołki.

Posiedzenie w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie w sprawie stóp procentowych. W standardowych warunkach takie spotkanie jest pilnie wyczekiwane przez rynki. Obecnie jednak szanse na obniżkę stóp, a tym samym tańszy kredyt i jeszcze gorzej oprocentowane lokaty jest niemal żadna. Powodem jest niepewność co do sytuacji na globalnych rynkach przed nadchodzącymi wyborami w USA. Nie ma również żadnych wyraźnych sygnałów z rodzimego podwórka. Ostatnia obniżka miała miejsce w marcu 2015 roku i od tego czasu, pomimo głosów o konieczności podwyżki stóp procentowych, w długim okresie wciąż rekomenduje się pozostawienie obecnego poziomu i czekanie. Gdyby doszło do podwyżki stóp będzie to impuls umacniający złotego. Analogicznie jeżeli obniżone zostaną stopy procentowe złoty powinien się osłabiać względem głównych walut.

Fitch obniża prognozy wzrostu PKB w Polsce

Agencja Ratingowa Fitch opublikowała prognozę wzrostu PKB dla naszego kraju. Jest to 3% w 2016 roku i 3,2% w 2017 roku. Nie są to bardzo złe wskaźniki. Pod uwagę należy wziąć, że poprzednia prognoza była dla nas korzystniejsza i mówiła o 3,2% i 3,5%. Rynki nie reagowały negatywnie, gdyż od jakiegoś czasu prognozy wzrostu są ograniczane. Powodem jest mniejszy niż spodziewano się pozytywny wpływ programów socjalnych i strach biznesu przed nieprzewidywalnością otoczenia prawnego.

Hillary Clinton prowadzi w sondażach

W USA kolejna zmiana w sondażach. Hillary Clinton wysunęła się o 5% na prowadzenie przed Donaldem Trumpem. Powodem są zarzuty o niepłacenie podatków na skutek skutecznego wykorzystywania prawa podatkowego przez Donalda Trumpa. Do wyborów pozostało jeszcze 5 tygodni i przy tak małej różnicy wszystko się jeszcze może zmienić.

Funt znów słabnie

Słabości funta ciąg dalszy. Na popularnej parze funt do dolara widzimy kolejne minima. Obecnie funt jest najsłabszy względem dolara od 31 lat. Jesteśmy już niżej niż w dołku po Brexicie. Względem złotego nie jest aż tak źle. Obecnie do minimów z sierpnia na które dotarł funt po ogłoszeniu wyników referendum o wyjściu ze strefy euro wciąż brakuje 2 groszy. Jeżeli przekroczymy ten poziom będzie to najtańszy funt od 2013 roku.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważniejszych odczytów. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w godzinach wieczornych odbędzie się debata wiceprezydentów. Zwyczajowo jest to ważny element kampanii wyborczej, ale jeżeli będzie ona równie neutralna jak prezydencka to nie należy spodziewać się jakiegokolwiek wpływu na rynki.

Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.