Główni klienci kantorów internetowych.

Głównymi klientami kantorów wirtualnych są kredytobiorcy spłacający kredyt walutowy i firmy handlujące z zagranicą ale korzystają z nich również turyści oraz Polonia i Polacy pracujący zagranicą. Niniejszy artykuł pokazuje szczegółowo jak liczne są te grupy.

Kredytobiorcy walutowi

Największą grupą zainteresowaną wymianą waluty online są osoby prywatne, które spłacają kredyt w obcej walucie, głównie we frakach i euro. Dzięki niższemu kursowi oferowanemu przez kantory internetowe oszczędzają oni na ratach. Część kantorów online wychodzi im na przeciw i oferuje usługę zlecenia stałego, ułatwiającego spłatę kredytu. W Polsce jest obecnie ponad 1,8 mln hipotek, z czego na koniec 2012 r. aktywnych było prawie 700 tys. kredytów mieszkaniowych walutowych na łączną wartość 176 mld złotych, a średnia wartość kredytu walutowego wynosi 253 tys. zł, przy czym większość kredytów udzielono na dłużej niż 25lat.

Obecnie prawie połowa kredytobiorców walutowych przy spłacaniu kredytu wymienia walutę online. Ile wiec mogłaby zaoszczędzić ta druga połowa? Załóżmy, że wartość kredytu wynosi 192 tys. zł i składa się on z 300 rat, spłacanych przez 25 lat, gdyż taki okres był najpopularniejszy. Jeśli przyjmiemy, że wartość oprocentowania wyniesie przykładowo 5,5%, przy malejących ratach to do banku trzeba będzie oddać ponad 324 440,20 zł. Średni spread przy wymianie wynosi ponad 6,72% dla franka szwajcarskiego, podczas gdy w kantorach internetowych jedynie 0,82%. Szybkie mnożenie pokazuje jednoznacznie ogromne oszczędności. Na wymianie waluty w banku straci się wówczas ponad 21 802 zł. Podczas gdy w przeciętnym kantorze internetowym ledwo 2 660 zł, czyli o ponad 19 942 zł mniej będzie nas kosztować spłata kredytu.

Firmy handlujące z zagranicą

Z kantorów online często korzystają także firmy, które posiadają kontrahentów w różnych częściach świata. Dzięki temu wymieniają waluty szybko i po najlepszych dostępnych kursach, bez ponoszenia opłat za przelewy walutowe. Łącznie import i export w Polsce to około 300mld euro rocznie (według szacunków NBP za okres 08.2012-07.2013). Wymiana walut w internecie daje przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną nad ich rywalami. Pozwalają także lepiej zabezpieczyć się przed ryzykiem walutowym.

Emigranci zarobkowi

Spora część polskich emigrantów posiada pewne związki finansowe z ojczyzną. Mają tutaj bliskich, prowadzą interesy, wynajmują komuś mieszkanie itp. Kantory online to dla nich sposób, aby wymienić korzystnie walutę lub załatwiać sprawy w Polsce bez płacenia horrendalnych kosztów przewalutowania. Konkretnie rzecz ujmując według ostatniego spisu powszechnego z 2011 r. z Polski wyemigrowało (wyjazd na dłużej niż 3 miesiące) z Polski ponad 1,94 mln Polaków. Do tej grupy należy doliczyć także szacowaną na 20 mln Polonie rozsiane po całym świecie. Ci wszyscy emigranci przysłali do Polski w 2011r. ponad 18,1 mld złotych a w 2012 r. 17 mld. Co prawda liczba ta maleje, ale nie zmienia to faktu, iż Polska należy do grupy krajów UE, które najbardziej korzystają z transferów pieniężnych od emigrantów. Stanowią one ponad 1,5 % polskiego PKB.

Polscy turyści zagraniczni

Podróżowanie po świecie we współczesnym świecie stało się niezwykle łatwe. Decyzja o wyjeździe często podejmowana jest w ostatniej chwili. I wówczas pojawia się pytanie: gdzie znaleźć walutę obowiązującą w danym kraju, gdy nie ma w pobliżu żadnego stacjonarnego kantoru? Rozwiązaniem może być e-kantor i pre-paidowa karta walutowa, dzięki której unikniesz kosztów związanych z przewalutowaniami oraz prowizji przy wypłacaniu gotówki w bankomatach. Pomocna może też być tradycyjna karta debetowa/kredytowa walutowa, podpięta do naszego konta walutowego. Przede wszystkim dzięki samodzielnej wymianie waluty z dowolnego zakątka planety z dostępem do internetu, nie ponosimy kosztów przewalutowania przez wydawcę karty. Dodatkowo użytkowanie takiej karty ułatwi nam śledzenie na bieżąco wydatków.

Według Instytutu Turystyki w samym tylko 2012 roku za granicę wyjechało turystycznie (przynajmniej jeden nocleg) ponad 9,6 mln Polaków. Co prawda zgodnie z szacunkami na 2013 rok liczba ta spadnie do 8,6 mln, ale w następnych pięciu latach tendencja ta ma być ponownie wzrostowa. Przeciętnie obywatel naszego kraju podczas takiego wyjazdu wydał 1486zł, co daje łącznie 14 mld zł.

Klienci zagranicznych sklepów internetowych

Polacy coraz częściej kupują przez internet. Zarówno w kraju, jak i zagranicą. Wymiana waluty w kantorze internetowym pozwala ograniczyć koszty związane z koniecznością dokonania płatności w obcej walucie, uniknąć w banku opłaty za przewalutowanie. Dodatkowo przydatna może być karta walutowa podpięta do konta gdyż zwłaszcza na amerykańskich serwisach aukcyjnych i sklepach preferowana jest płatność przez podanie numeru karty. Zagraniczne sklepy nie oznaczają tylko większego asortymentu, często wielu dóbr u nas niedostępnych, ale także darmową wysyłkę do większości państw na świecie, więc nie ma co się obawiać zwiększonych kosztów zwłaszcza, że zakupy na nich mogą się okazać o wiele tańsze. Zwłaszcza, kiedy kurs sprzyja.

Kategorie: 

Komentarze

Kupuję walutę wyjeżdżając na wakacje i stwierdzam, że wymieniając przez internet oszczędzam czas pieniądze:) Za każdym razem sprawdzam, który kantor ma najkorzystniejszy kurs.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.