Dobre perspektywy gospodarki europejskiej. Brexit nie wcześniej niż za dwa lata

pixabay.com

Poznaliśmy odczyty indeksów PMI - gospodarki największych krajów Europy powinny przyspieszać. Brexit rozpocznie się do końca marca 2017, to już 3 miesiące później niż pierwotnie planowano. Prace nad jednolitym podatkiem.

Dobre wyniki indeksów koniunktury

Dzisiaj od rana poznajemy odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Wskaźnik ten powstaje na podstawie ankiet wysyłanych do menadżerów z branży przemysłowej odpowiedzialnych za zamówienia. Ma on wartość 50 punktów jeżeli taka sama liczba przewiduje poprawę jak i pogorszenie sytuacji. Gdy przekracza tę wartość to znaczy, że panuje optymizm. Analogicznie wyniki poniżej 50 punktów mogą przewidywać nadchodzące pogorszenie. Dzisiaj rano poznaliśmy bardzo dobre wyniki. Lepiej od oczekiwań wypadła Polska (52,2 punktów wobec 52 punktów), Szwajcaria (53,2 punktów wobec 51,4 punktów)oraz Wielka Brytania (zaskakujące 55,4 punktów wobec 52,1 punktów). Indeks łączny dla strefy euro miał wynik zgodny z oczekiwaniami i wynosił 52,6 punktów. Jak reagowały rynki? Największą niespodzianką był dobry rezultat na Wyspach. Od rana trwała przecena funta, który po ostatniej korekcie znów utracił większość tego co odrobił. Po dobrych danych ruch ten jednak się zatrzymał. Funt kosztuje obecnie około 4,92 zł.

Formalności Brexitu od marca

Data rozpoczęcia wykonywania procedury opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię jest wciąż odwlekana. Podczas wystąpienia na dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej Theresa May, pełniąca obecnie funkcje premiera Wielkiej Brytanii, poinformowała, że proces ten rozpocznie się do końca marca 2017 roku. To już pełne  trzy miesiące później niż dotychczas sądzono. Znalazło się jednak wiele uwag na temat nieodwracalności decyzji podjętej przez obywateli w referendum. Nie rozwiązany jest wciąż problem Szkocji, która najsilniej głosowała za pozostaniem w strukturach unijnych. Obecny model negocjacji porozumienia przekazuje pełnię kompetencji w tym temacie rządowi w Londynie. Jeżeli napięcia na linii Londyn-Edynburg będą dalej narastać grozi to kolejnym referendum w Szkocji. Odłączenie się Szkocji od Wielkiej Brytanii byłoby olbrzymim ciosem dla tego państwa najprawdopodobniej nieporównywalnym z obecnym Brexitem.

Trwają prace nad jednolitym podatkiem

W Polsce trwają prace nad jednolitym podatkiem. Z jednej strony panuje strach przed wzrostem opodatkowania w ramach owego “ujednolicenia”. Z drugiej strony panuje strach przed konsekwencjami niedomknięcia się budżetu w przyszłym roku. Patrząc na rosnący deficyt, fiasko wprowadzenia podatku od sklepów wysoko powierzchniowych oraz nadchodzące dalsze program m. in. Mieszkanie plus, można mieć wątpliwości czy znów nie wróci w Polsce procedura nadmiernego deficytu. Gdyby do tego doszło z pewnością stracilibyśmy część zaufania inwestorów, co przełożyłoby się na wzrost kosztów obsługi długu. W tej sytuacji złoty powinien tracić względem pozostałych walut.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 15:30 - Kanada - indeks PMI dla przemysłu,
 • 15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu,
 • 16:00 - USA - indeks ISM dla przemysłu.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.