Dobre dane z USA. Wątpliwe z Chin.

Wczorajszy pakiet informacji o 14:30 z Ameryki był korzystny dla dolara. Również dobrze wypadły dane z Polski, aczkolwiek bez takiego wpływu na rynki. Dane z Chin znów podejrzane. Dzisiaj zaprzysiężenie Donalda Trumpa.

Dobre dane z USA

Wczoraj o godzinie 14:30 poznaliśmy pakiet danych z USA. Najważniejszym elementem były wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Było ich zaledwie 234 tysiące. To o 20 tysięcy mniej od oczekiwań. To najprawdopodobniej ten odczyt odpowiadał za szybkie umacnianie się dolara tuż po publikacji. Ruch ten był wsparty przez dobry odczyt indeksu FED z Filadelfii. Analitycy przewidywali spadek z 21,5 pkt w grudniu na 15,8 pkt w styczniu. Odczyt wyniósł jednak 23,6 pkt. Ostatnimi danymi w pakiecie były dane z rynku budowlanego. Pozwoleń na budowę domów wydano mniej niż oczekiwano, za to więcej od oczekiwań rozpoczęto budów domów.

Zaprzysiężenie prezydenta

Dzisiaj Donald Trump zostanie w końcu prezydentem USA. Przysięga będzie składana już po zamknięciu rynków w Europie i wątpliwe jest by miała większy wpływ na waluty. Jest to raczej wydarzenie symboliczne niż o większym znaczeniu finansowym. Co Ciekawe rynki wyraźnie boją się pierwszych wypowiedzi prezydenta, gdyż na dolarze widać wyraźną tendencję do zamykania pozycji. Dobrym przykładem jest wczorajszy dzień, gdzie mimo bardzo dobrych danych do końca dnia rynek wrócił na stare poziomy.

Dane z Polski

Wczoraj o godzinie 14:00 poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Są to jedne z najpopularniejszych wskaźników wyprzedzających dla gospodarki. Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,3% czyli 0,5% szybciej od oczekiwań. Z kolei sprzedaż detaliczna o 6,4% czyli 0,3% powyżej oczekiwań. Dane te spowodowały delikatne umocnienie złotego.

Chińska Gospodarka wciąż rośnie

Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami partii Chińskie PKB rośnie o wartość z przedziału 6,5%-7%. W tym kwartale planiści wybrali 6,8% przekraczając oczekiwania o 0,1% w wyniku zaokrągleń. Dzięki temu wynikowi rezultat za 2016 rok wyniósł 6,7% i był najgorszy od 1990 roku. Analitycy od dawna przewidują spowolnienie w Chinach. Gospodarka jednak zasilana jest olbrzymimi ilościami taniego pieniądza co pozwala kontynuować imponujące wzrosty. Udało się w ten sposób zmienić profil gospodarki z przemysłu na usługi. Negatywnym efektem jest oczywiście bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.